Mobius Aksiyon Kamerası İncelemesi

GoPro hayatımıza girdiğinden beri, hayatında aksiyon yaşayan yaşamayan herkesin elinde, monopodlarında, köpeğinin tasmasında, arabasında aksiyon kameralarını görür olduk. Piyasada rakip firmaların çıkması ve Çin’in değişen pazarlama stratejisi ile hem fiyatlar ucuzladı hem de bir çok güzel ürün de piyasaya çıkar oldu.

Mümkün olduğunca Çin’den farklı ürünleri, alet edavatı, aparatları sipariş veriyorum. Bunun en büyük sebebi hem ucuz olması hem de bazı ürünlerin beklentilerimin üzerinde kalite sunuyor olması. Mobius’da bu ürünlerden biri. Türk bir internet sitesinde görseniz asla satın almayacağınız bu aksiyon kamerası, kendinden beklenmeyen kaliteyi sununca elimden düşmez oldu.

Standardımızı bozmayalım önce teknik özelliklerine bir bakalım:

  • 820mah gücünde pil.
  • 1080P 30FPS FULL HD, 720P 60FPS, 720P 30FPS HD H.264/AVC1 video çekebilme kabiliyeti
  • 2304 x 1536, 1920 x 1080, 1280 x 720 çözünürlüklerinde fotoğraf çekimi
  • 32 GB’a kadar microSD kart hafıza desteği. (Sitesinde belirtildiği kadarıyla bazı marka ve modellerde 128 GB’a kadar destek sağlayabiliyor)
  • Hiç bir driver gerektirmeden USB 2.0 bağlantı noktası ile Mac, Windows ve Android’de işlem yapabilme
  • TV bağlantı aparatı ile görüntü aktarırken video kayıt imkanı
  • 61mm (uzunluk) x 35mm (genişlik) x18mm (yükseklik)
  • 38 gram!
  • Bilgisayarınızda web cam olarak kullanabilme özelliği

Mobius’un üzerinde sadece 3 tane düğme var. Fotoğraflarda gördüğünüz metal yukarı ok ve aşağı ok aletin sıcaklığını dışarı atması için. Yani benim gibi okumadan alıp da sonra ‘zoom’ işlevi görmüyor demeyin.

Üstünde bulunan 3 tuş ile fotoğraf çekebiliyor, video modunu değiştirebiliyor, video çekebiliyorsunuz. Aynı zamanda 2 tane led göstergesi bulunuyor. Üstündeki led göstergesi hangi modda olduğunuzu, arkadaki led göstergesi de video çekerken sizi uyarıyor.

Benim gibi Raspberry Pi kurcalamayı sevenler için Mobius’un en güzel özelliği ise kasasını açtığınızda cihazı geliştirebiliyor olmanız. Geniş açılı lensi sökebilir, yerine balık gözü takabilir, isterseniz lensin kablosunu uzatıp lensi farklı kamerayı farklı konumlandırabilir ya da içindeki pili değiştirebilirsiniz.

Kamerayı ilk aldığımda genel olarak gelen sorulandan biri aletin bir GoPro killer olup olmadığıydı. Bu soruya cevap vermek biraz güç. Youtube’ta bir çok karşılaştırma videosu bulabilirsiniz. Bazı durumlarda -ki genelde karanlık ortamlarda- Mobius daha başarılı. Fakat başka şartlar altında GoPro ile yarışması söz konusu bile olamıyor.

Cihazın sabit ayarlarını yaptıktan sonra bir daha bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Ayarları da korkulduğu gibi değil. Dilerseniz Mac, Windows ya da Android cihazınıza indireceğiniz bir uygulama ile ayarları yapabilirsiniz ya da manuel olarak SYSCFG.txt dosyasını açıp kendiniz düzenleyebilirsiniz. Benim tercihim Windows uygulaması oldu. Hem kullanışlı hem de cihaz güncellemelerini tek tıklama ile yapabiliyorum.

Yorum yapın