Modern Futbolun Tarihi

Günümüzde en çok tercih edilen ve popüler olan spor türlerinden olan futbol, çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin severek oynadığı veya severek izlediği bir spordur. Tarihi de bir o kadar geçmişe dayanmaktadır.

Futbolun tam olarak nerede bulunduğu ve keşfedildiğine dair tam, neti bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak topu ayağınla vurma geleneği, Sümerler’e kadar uzandığı bilinmektedir. Yine diğer bir keşifle de MÖ 2500 yıllarında Çinli askerlerin bu sporu oynadığı bulunmuştur. Çinliler toprağa iki direk dikip, top olarak yuvarladıkları şeyleri, bu direklerin arasından geçirmeye çalışmaktaydılar.

Sonra ise futbolun Eski Mısır’da da oynandığı ortaya çıkmıştır. Sonradan yapılan jeolojik araştırmalarda Mısırlıların duvarlara futbol ile ilgili motifler çizdikleri görülmüştür. Ünlü Yunan şair olan Hemeros’un ”Odissea” adlı eserinde de top oynayan kişilerden bahsetmiştir.

Bu tarihlerde oynanan futbol benzeri oyunlar, günümüz futbolu gibi olmasa da fazlaca benzerlik göstermiştir. En ilk olarak günümüz futbolunun temel ilkelerini atan kişiler Romalı askerler tarafından oynanan Harpastum adlı oyun olmuştur.

Modern futbol temellerinin atıldığı bu Harpastum adlı oyunda el ve ayaklarla topu rakip alana yollamaktır. Bu oyun ise bir spor olarak değil, savaş taktiklerini geliştirmek için oynanmıştır. Bu oyunla birlikte günümüzdeki futbolda saha diziliş biçimiyle fazlaca benzerlik göstermektedir. Oyunda hücum, orta alan ve arka tarafta destek birliği olarak diziliş yapmışlardır.

Eski tarihte değişik biçim ve oyunlarda futbola benzeyen sporlar oynansa da aslı tam olarak ilk kez İngiltere’de modern futbol oynanmıştır. İngiltere’de futbol o kadar sevilmiş ki kamu düzenini bozduğu için kral tarafından yasaklanmıştır.

Daha sonradan 1583 yılında yasak kalkmış ve futbol tekrar oynanmıştır. Oyuna ilk olarak birkaç basit kurallar eklenmiştir. İleri zamanlardaysa sert müdahale ve hakem gibi diğer kurallarda eklenmiştir. 1963 yılında İngiltere, ilk futbol federasyonunu kurmuş ve modern futbolun ilk öncüsü olmaya hak kazanmıştır.

Yorum yapın