Motor Yağı Nedir? Nasıl Konulur? Nelere Dikkat Edilir?

Motor yağı aracınızın motoru için hayati bir öneme sahip olan yağdır. Ne işe yarar dersek parçaların birbirine sürtünmesi ile oluşacak olan aşınmaların önüne geçer, motorunuzun ısısı ne olursa olsun çalışmasını sağlar, motorunuzda pislikler birikti ise onlarında atılmasını sağlamaktadır. Eğer motorunuzun yağının seçimini doğru yapar ve kullanırsanız hatırı sayılır bir şekilde yakıt tasarrufu yapabilmenize olanak sağlar. Eğer sizde elde edebildiğiniz faydayı üst seviyelere çıkartmak istiyorsanız belirli aralıklarla yağınızı değiştirmeli ve aracınızın içindeki yağ oranının belirlenen seviyenin ne altında nede üstünde bırakmalısınız.

Arabamın Motor Yağını Nasıl Kontrol Ederim ?

Aracınızın motor yağını kontrol etmek isterseniz ilk öncelik olarak aracınız çalışır vaziyette olmamalı ve düz bir zeminde park halinde bırakmalısınız. Eğer aracınız eğimli bir yerde veya çalışır vaziyette ise alacağınız sonuçlar pek doğru olmayacaktır. Daha sonraki aşama olarak aracınızı park ettiğinizden itibaren 15 dakika bekleyerek yağın kartelden süzülme süresini beklemeniz gerekmekte.

Daha sonra aracınızın kaputunu açın ve yağ kontrol çubuğunu yerinden çıkartın bir bez ile silin ve sonra yeniden yerine sokun. Daha sonra tekrar çıkartarak aracınızın yağının ideal çizgilerde olup olmadığını üzerindeki çizgiler yardımı ile anlayabilirsiniz. Size en iyi aracınızın kullanım kılavuzu bu konuda yardımcı olacaktır. Eğer önerilen seviyenin altında kalıyorsa seviyesi önemlidir az ise ekleme yaparak yolunuza devam edebilirsiniz ancak eğer ki kritik seviyede ise aracınızı çalıştırmamalı ve yetkili servise aracınızı göstermelisiniz.

Arabamın Motor Yağında Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Özellikle periyodik bakım zamanları değişime soktuğumuz motor yağı için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikli olan nokta aracınıza koyacağınız motor yağının kalınlığı ve markası önemlidir. Aracınıza en uygun motor yağı markası ve kalınlığını belirledikten sonra motor yağı eklettirdiğinizde veya değiştirdiğinizde aracınızın yağ seviyesine bakın. Ne fazla ne eksik olmalı eksik olması zararlı olduğu kadar fazla olması da zararlıdır.

Yağ filtresini bakımdan bakıma değiştirmelisiniz. Bu aracınızın performansını ve yakıt tüketimini etkilemektedir. En sonda ise daha sonraları bir sıkıntı yaşamamak adına aracınızın yağ kartel kapağının sıkıca kapatıldığından emin olmalısınız. Az sıkılması motorda yağ kaçağı meydana getireceği için sıkıntıya sokarken çok sıkılması da zamanla kartere zarar vermesine sebebiyet verebiliyor.

Yorum yapın