Motorola’dan Katlanabilir Telefon Geliyor

Geldi, geliyor derken katlanabilir akıllı telefonların dünyasına çok hızlı bir giriş yaptık. Uzun yıllardır katlanabilir telefonların çıkacağı söylenmekte ancak bu cihazla lafta kalmaktan öteye gidememekteydi. Bu sene ise bütün firmalar ağız birliği etmişcesine katlanabilir akıllı telefonlarını birer birer açıklamaya başladı. İlk önce Samsung Galaxy Fold ile başlayan katlanabilir telefon furyası, Huawei’nin Mate X‘i tanıtmasıyla birlikte yeni bir boyuta taşındı. Beklendiği üzere diğer firmalar da yavaş yavaş bu yeni trende uyum sağlamaya başlıyor. Yeni gelen bilgiler, akıllı telefon dünyasında pek de adını duymadığımız köklü firmalardan Motorola‘nın da bu trende ayak uyduracağını gösteriyor.

Motorola’nın üst düzey isimlerinden Dan Dery‘nin yaptığı açıklamaya göre Motorola, katlanabilir telefonları epey ciddiye alıyor. Katlanabilir telefonlarla ilgili çalışmalarını uzun yıllardır yürüttüklerini ifade eden Dery, bu alanda çok önemli bir yol katettiklerini dile getiriyor. Resmi ağızdan cihazın çıkış tarihiyle ilgili bir bilgi gelmiş değil. Fakat yakın zamanda cihazın raflardaki yerini alması bekleniyor. Daha önce The Wall Street Journal’da yayınlanan haberde, Motorola’nın katlanabilir telefonunun şubat ayında piyasaya sürüleceği belirtilmişti. Ancak şubat ayı içerisinde katlanabilir telefonunu piyasaya sürmeyen şirketin temkinli davrandığı ve cihazı tam anlamıyla tamamlayarak satışa sunacağı düşünülüyor.

Dery, açıklamasına “pazardaki rakiplerimizden geri kalmaya niyetimiz yok” sözleriyle devam ediyor. Samsung’un Galaxy Fold cihazının Nisan ayında, Huawei’nin Mate X’inin ise 2019’un ortasında çıkaracağını göz önünde bulundurursak, Motorola’nın yakın tarihte katlanabilir telefonunu çıkaracağını söyleyebiliriz.

Motorola’dan Katlanabilir Telefonlara Yeni Bir Yorum

Yapılan açıklamada Motorola’nın katlanabilir telefonunun nasıl görüneceğiyle ilgili ipuçları da yer alıyor. Açıklamaya göre Motorola’nun hayalini kurduğu katlanabilir telefon, halihazırda tanıtılmış katlanabilir telefonlara göre çok farklı. Katlanabilir telefonlarla ilgili birçok patente sahip olan Motorola’nın çift menteşeli bir tasarım için çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Bu tasarımda ekran bir kere değil, iki kere katlanıyor. Böylece daha büyük ekranlı bir cihaz, çok daha küçük bir boyuta küçülebiliyor. Motorola’nın böyle bir cihaz piyasaya sürmesi halinde Samsung ve Huawei’yi gölgede bırakabileceğini öngörmek mümkün. Motorola’nın heyecan verici yeni cihazıyla ilgili bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum yapın