Müjde, Swift Geliştiricileri Artık Windows Uygulamaları Oluşturabilir Peki Nasıl?

Swift geliştiricileri artık kendi seçtikleri dili kullanarak Windows için uygulamalar oluşturabilirler ve bu uygulamaları Windows mağazasında yayınlayabilecekler. Swift geliştiricileri artık windows uygulamaları oluşturabilir.

Gelen bir blog yayınında , Swift baş ekip üyesi Saleem Abdulrasool Windows için oluşturulabilecek araç zincirini duyurdu ve bunu görüntüledi.

Araç zincirleri, Swift kodunu Microsoft’un işletim sisteminde oluşturmak ve çalıştırmak için gerekli çeşitli bileşenleri içerir ve bu bileşenlerin optimize bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bu işlemin olması için tahminen ve ortalama 1 yıldır üstünde durulduğunu düşünüyoruz.

“Swift’i Windows’a taşımak sadece derleyiciyi taşımakla değil, platformda tam ekosistemin mevcut olmasını sağlamakla ilgili. Bu derleyici, standart kitaplık ve çekirdek kitaplıkları (dağıtım, Foundation, XCTest) içerir “diye yazdı Abdulrasool.

“Bu kitaplıklar, geliştiricilerin güçlü uygulamaları kolaylıkla ve temeldeki sistemin birçok ayrıntısı hakkında endişelenmek zorunda kalmadan yazmasına olanak tanıyan şeyin bir parçasıdır.”

Swift’in Windows’a taşınmasıyla ile ilgili teknik ayrıntılara giren Abdulrasool’dan bir konuşma aşağıda görülebilir(Alt yazıyı açmayı unutmayın):

Temel bir hesap makinesi uygulaması araç setini göstermek için Swift ve Visual Studio 2019 kullanılarak yaptırılmıştır. Uygulamayı geliştirmek için CMake kullanıldı ancak Abdulrasool, Swift Paket Yöneticisi desteğinin gelmekte olduğunu ve hızlı derlemeyi kullanarak uygulama oluşturmanın yakında mümkün olacağını söylüyor.

İlk benimseyenlerden biri, Spark e-posta uygulamasını geliştiren bir şirket olan Readdle. Şirket şu anda popüler e-posta istemcisinin çapraz platform sürümünü oluşturmak için çalışıyor ve iyi gittiğini söylüyor.

Apple, Swift’i 2015’te açık kaynak haline getirdi. Apple’ın o sırada Yazılım Mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, “Swift’i açık kaynak yaparak, tüm geliştirici topluluğu programlama diline katkıda bulunabilir ve onu daha da fazla platforma getirmeye yardımcı olabilir” dedi.

Abdulrasool, Windows için Swift’in bu sürümünün bir yolculuğun sadece başlangıcı olduğunu, ancak dilin kullanılabilir olarak değerlendirilebileceği ilk kilometre taşı olduğunu söylüyor. Swift geliştiricileri artık windows uygulamaları oluşturabilir

Windows 10 için Swift toolchain indirebilirsiniz burada.

Yorum yapın