Mutasyona Uğrayan Korona Virüs Son Durum Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Mutasyona uğrayan korona virüs (Covid19 Coranavirüs) insanlar arasında çok hızlı yayılan yeni tipi ile merakla araştırılıyor. İlk önce Afrika’da tespit edilen yeni mutasyonlu korona virüs İngiltere’de Londra’da görüldü. Ardından diğer bazı Avrupa ülkelerine sıçrayarak çok geçmeden etkisini gösterdi.

Henüz korona virüsün normal haline alışmadan daha hızlı yayılabilen mutasyona uğramış yeni hali İngiltere’de panik yarattı. Fransa’nın başı çektiği bazı Avrupa ülkeleri İngiltere’ye sınırlarını kapatarak giriş çıkışlara ara verdi.

Yeni tip mutasyona uğramış korona virüs hakkında neler biliyoruz.

  1. BBC’de yayınlanan habere göre 22 farklı mutasyon tipi göründüğü biliniyor. Bunlardan bazı tipi daha ölümcül ve daha hızlı yayılan tiplerden oluşuyor.
  2. Türkiye, Londra’dan gelen yolculara havaalanlarında korona virüs testi uygulamaya başladı.
  3. Fransa 48 saat süreyle yolcu giriş çıkışını ve mal alışverişini yasakladı.
  4. Bu tip yeni mutasyonun %70 oranında hızlı yayılabilmesi endişe uyandırdı.
  5. BBC’de yayınlanan bir habere göre Avustralya’da bazı bölgelerde görüldüğü öğrenildi.
  6. İngiltere’deki bazı büyük süpermarketler mal alışverişine ara verilmesi nedeniyle paniğe neden olacak açıklamalarda bulundu.

Yeni tip mutasyona uğramış korona virüs henüz ülkemize ulaşmadı. Ulaşmaması için yetkililer elinden gelen yaptıklarını açıklasalar da ulaşmayacağı anlamına gelmiyor. Eğer korona virüsün bu yeni İngiltere dışına çıktıysa ve diğer ülkelere yayıldıysa Türkiye’ye gelmesi de an meselesidir.

Yetkililer bu nedenle sosyal mesafeye ve hijyene daha dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Twitter’dan yaptığı bir açıklamada bazı Avrupa ülkelerine geçici bir süreyle seyahat kısıtlamaları getirildiğini paylaştı. Bu ülkeler arasında; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika bulunmaktadır.

Ülkemizin aldığı bu karardan sonra diğer bazı Avrupa ülkeleri de özellikle İngiltere’ye seyahat kısıtlaması getirdi.

Yorum yapın