Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Anime Önerileri

Anime dizi-filmler bilmeyenler için çocuk çizgi filmlerini çağrıştırabilir, sizi temenni ediyoruz ki bu içerikte göstereceğimiz animeler, en iyi ve en çok izlenen anime filmlerden seçildi. Romantik animelerden, macera ve aksiyona, dram/suç animelerinden komedi animelerine, doğaüstü konulu animelerden gizem dolu animelere kısacası her türden animeye ve yediden yetmişe herkese hitap edecek anime önerileri bulacaksınız. En iyi animeler ve size özel anime önerileri isimli içeriğimiz Parasyte: The Maxim ile başlıyor.

Parasyte: The Maxim

 • IMDb Puanı: 8.5
 • Anime Türü: Gerilim/Bilim-Kurgu/Aksiyon
 • Yaşam Puanı: 8.8

Günümüz Japonya’sında geçen Parasyte: The Maxim‘de ters giden bir şeyler olacak ki insanlar ve insan görünümlü parazitler bir arada yaşamaktadırlar. Konuyu biraz daha açmak gerekirse parazitlerin asıl hedefi, insan beyni. Kurbanların beyinlerini ve tüm sinir sistemini ele geçirip bedeninin hakimi olmak isteyen parazitler animemizin bilim-kurgu temasını ellerinde tutuyorlar. Ana karakterimiz Shinichi, Migi isimli bir parazitin hatası sonucu sağ kolunu kaptırır. Beyni ele geçirmek isteyen Migi, Shinichi’nin sağ kolunun hakimi olur ve ortak bir hayat sürmek zorunda kalırlar. Peki parazitlerimiz nasıl mı yaşıyorlar? Tabii ki insan eti yiyerek.

Devil May Cry

 • IMDb Puanı: 7.3
 • Anime Türü: Gerilim, Korku
 • Yaşam Puanı: 9.0

Devil May Cry bir aynı isimli video oyun serisinden doğma bir anime, konu bütünlüğü olarak oyundaki konuyu koruyan anime de oyundan tanıdığımız karakterlerin yanında yeni yüzlerde karşımıza çıkıyor. Anime önerimizin ana karakterinin ismi Dante. Kendisi de bir iblis olmasına rağmen, şeytani dünyaya meydan okuyan ve insanlık için savaşan Dante, tıpkı babası gibi iblisleri dünyadan silmeyi amaç edinmiştir. 12 bölümlük serinin her bir bölümünde Dante farklı bir görev yapmış ve iblislere karşı savaşmıştır.

Oyunundan tanıdığımız Lady ve Trish isimli kahramanlar Dante’ye anime serisinde de eşlik ediyor, Trish kötü güçler tarafından Dante’yi öldürmesi için yaratılmıştır ve Dante’nin annesine inanılmaz derecede benzemektedir, dahası sonra Dante ve Trish yakın bir dost olmuşlardır. Konusundan yeterince bahsettiğimizi düşündüğüm Devil May Cry anime serisinin yapısal olarak hiç eksik tarafı yok denebilir. Çizimler ve belli başlı efektler oldukça kaliteli bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Darker Than Black

 • IMDb Puanı: 8.0
 • Anime Türü: Fantastik
 • Yaşam Puanı: 9.7

Tokyo’da 10 yıl önce gizemli bir olay meydana gelmiştir. Cehennem geçidi diye tabir edilen bir yer yeryüzünde belirmiş ve geçidin oluşmasıyla beraber çeşitli psişik güçlü insanlar ortaya çıkar ve doğa üstü olayların arkası kesilmez. Darker Than Black, başkahramanımız Hei ve onun görme engelli arkadaşı Yin’in bu gizemin sırlarını öğrenmek için yaşadıklarını bizlere sunan güzel bir anime serisi. Anime önerimizin konusunu yüzeysel bırakmak istemiyorum ve biraz konuyu değinmek istiyorum; cehennem geçidi açıldıktan sonra yıldızlar ve gökyüzü kaybolur, yıldızların ve gökyüzünün yerini bir boşluk tamamlar.

Yukarıda bahsettiğim psişik güçlü insanlara “yüklenici” adı verilir ve onlar insan duygularından mahrumdurlar, kısacası duyguları olmayan, insan görünümlü ve özel güçlü varlıklardır kendileri. Yüklenicileri sürekli izleyen ve gizli tutmak isteyen hükümet, umarız vatandaşların iyiliğini istiyordur. Yükleniciler özel güç kullanmak istediklerinde belli bir bedel ödemek zorundadırlar. Bu bedel bazen çok saçma şeyler olabilir. Yaşam ekibi olarak bu kısa soluklu animeyi özel olarak öneriyoruz.

Eden Of East

 • IMDb Puanı: 7.8
 • Anime Türü: Komedi/Macera/Gizem
 • Yaşam Puanı: 8.1

Japonya’ya 22.11.10 tarihinde 10 füze atılır ve Japonya büyük bir saldırıya uğrar fakat ülkedeki kimse zarar görmez. Roketlerin düştüğü yerde kimseler yaşamamaktadır ve bu günü “dikkatsiz pazartesi” olarak adlandırırlar. Kısa sürede ilgi odağı olmaktan çıkan olay çoğu kesim tarafından önemsenmez ve unutulmaya tabii olur. Olaydan üç ay sonra üniversiteden mezun olan Morimi adındaki kız mezuniyet gezisi için Amerika’ya gider.

Turla birlikte New York’a gitmeyen Morimi, dünyanın merkezi olduğunu düşündüğü Washington şehrine gider ve beyaz sarayın önünde olması rağmen umduğunu bulamaz ve hemen oracıktaki çeşmeye bir bozuk para atıp dilek dilemek ister. Lakin bu durum iki amerikan polisinin dikkatini çeker ve karakterimizi sıkıştırmaya çalışırlar. O sırada bir Japon genç gelir ve Morimi’yi polislerin elinden kurtarır, fakat ortada bir gariplik vardır. Gencin bir elinde cep telefonu diğer elinde vardır ve vücudunun kalan kısmı tamamen çıplaktır. Dahası gencin telefonunda kayıtlı para hesabında yaklaşık 8 milyar Japon Yen’i (hemen hemen 170 milyon Türk lirası) vardır.

Gencin geçmişini araştırmasına yardım eden Morimi, çok tehlikeli bir oyunun içinde olduklarını sonradan farkeder. Anime önerimizin genel yapısına bakarsak karakterler başarılı ve abartılı anime karakteri olmaktan ziyade daha gerçeğe uygunlar. Eden of East‘in çizimleri oldukça kaliteli ve arkaplana da ana görsel kadar önem verildiği aşikar.

Tokyo Ghoul

 • IMDb Puanı: 8.1
 • Anime Türü: Dram/Korku/Aksiyon
 • Yaşam Puanı: 8.0

Ghoul’lar insan eti yiyen varlıklardır. İnsan eti haricinde bir şeyler yemeğe kalkarlarsa hemen ağızlarındakini çıkarırlar kısacası sadece insan eti yiyebiliyorlar. Kimi ghoul’lar insan avlamaktan ve insan eti yemekten ayrı bir haz duydukları için katliamlar düzenlerler, bu ghoulların aksine bazıları da insan eti yemek ve avlanmak istemezler sadece çok zor durumda kaldıklarında yani çok acıktıklarında insan avına çıkarlar. Her ghoulun kendine ait bir gücü de vardır.

Yani insanlar sadece vampirvari varlıklar ile mücadele etmiyor aynı zamanda onların özel güçleriyle de mücadele ediyorlar. Anime önerimizin baş karakteri olan Kaneki Ken, kendisi gibi kitapları çok seven bir kız olan Rize ile buluşmaya gider. Bilmediği şey ise o geceden sonra yarı insan yarı ghoul olarak yaşamında devam edeceğidir. İyi seyirler.

Yorum yapın