Mutluluk Hormonu Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Vücudumuzdaki tüm işlemlerin hormon sayesinde gerçekleştiği bilinmektedir. Mutluluğun hormonu da serotonindir.

Serotonin seviyelerinden artma azalma durumlarının yaşanması ruh halimizi büyük ölçüde etkilemektedir. Serotonin seviyelerinde azalma olduğunda, ruh halimizde, uykumuzda, öğrenme durumuzda ve iştah ile ilgili durumlarda sorunlar yaşamaya başlarız.

Serotonin seviyeleri ilaç takviyeleri ile yükseltilmektedir. Antidepresan ilaçların hepsinde serotonin bulunmaktadır. Serotonin seviyelerimiz de ciddi oranda düşüşler yoksa, bu durumu ilaç kullanmak yerine, bazı gıdaları tüketerek tekrardan eski durumuna getirmemiz mümkündür.

Serotonin içeren besinleri tüketmek ruh halimizi olumlu etkileyen ve mutlu olmamızı sağlayan besinlerdir desek, yanlış dememiş oluruz.

Serotonin eksikliği yaşamamız, genellikle sebebi belli olmayan mutsuzluk, keyifsizlik durumları ortaya çıkarmaktadır. Uzun süre yaşanan serotonin eksiklikleri, kısa sürede tedavi edilmezse, depresyonun ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Aşağıda vermiş olduğumuz besinler ve bazı yöntemler ile serotonin seviyelerinizi yukarılara çekmeyi başarabilirsiniz.

Serotonin İçeren Gıdalar

Kepekli tahıllar, esmer pirinç, buğday tohumu ve maya özü iyi bir serotonin üretim kaynağıdır.

Et ürünleri arasında ton balığı, somon, ve sardalye, serotonin üretiminde başrol oynayan triptofan açısından oldukça zengin besinlerdir.

Tohum ve yemişler açısından, ceviz, ay çekirdeği, keten tohumu, susam, badem, kabak çekirdeği, kaju fıstığı ve yer fıstığı, serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olan yemişler arasındadır.

Yağ bakımından serotonin seviyesinin yükselmesine, balık yağı, ceviz yağı, buğday tohumu yağı, ay çiçeği yağı, aspir yağı, üzüm çekirdeği yağı ve kanola yağı büyük destek sağlamaktadır.

Süt ürünleri arasında serotonin seviyesinin artmasına, süt, peynir çeşitleri ve yumurta, özellikle yumurta akı, büyük katkı sağlamaktadır.

Not: Serotonin seviyelerinin artmasında yumurta akı, önerilen gıdaların başını çekmektedir.

Meyveler arasında serotonin seviyelerinin artmasına; ananas, kivi, muz, mango, kavun ve greyfurt yardımcı olmaktadır.

Sebzeler ve bakliyatlardan serotonin seviyelerinin artmasına; brokoli, mısır, ıspanak, karnabahar, fırınlanmış patates, nohut, bezelye, mercimek ve kuru fasulye büyük katkı sağlar.

Serotonin seviyelerinin artmasına yardımcı olan gıdaları sizlere sıraladık. Bunlara ek olarak, aşağıda vermiş olduğumuz yöntemleri ile de, serotonin seviyesinin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Olumlu Düşünün: Elinizde olmasa da, sabah kalktığınızda olumlu şeyler söyleyin. Bunu ne kadar isteksiz dahi olsanız yapın. Beyin söylemleri ciddiye alacaktır. Bu işlemi sürekli yapmanız, zamanla beyninizi etki altına alacaktır.

Meditasyon: Yapılan araştırmalarda düzenli olarak yapılan meditasyonun, zamanla serotonin seviyesini artırdığı yönündedir.

Güneş: Gün ışığı ve güneş iyi bir enerji kaynağı ve arındırıcıdır. Güneşli ve güzel havalarda yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler serotonin seviyelerine etki etmektedir.

Masaj: Yapılan çalışmalar, düzenli olarak yapılan masajın serotonin seviyelerine büyük etki yaptığını göstermektedir.

Yorum yapın