Nanenin Hayatımızdaki Yeri Nedir? Nane Ne Kadar Yararlıdır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Nane bitkisinin M.Ö 1200-1600 yıllarına dayanan bir tarihçesi vardır. Bu yıllarda Mısırlılar tarafından kullanıldığının kanıtlarına rastlanmıştır.

Bu nedenle nanenin tarihteki yerinin çok öncelere dayandığı da anlaşılmaktadır. Yunanlıların ve Romalıların da tarihte hem lezzet hem de şifa kaynaklı kullandığı bilinmektedir. Nane yüzyıllardır otacı kültürünün en çok ilgilendiği ve hem lezzet hem de şifa kaynaklı kullandığı bitkilerden biridir.

Nane hoş kokusu ile yemeklerimize hoş bir koku verir, ayrıca lezzetine de bambaşka bir özellik katar. Adeta evlerimizin vazgeçilmezi olarak başköşesinde yerini almaktadır. Yaklaşık olarak dünyada 25 -30 türü bulunmaktadır. Dünyanın her yerinde yetişmekte olan bir bitkidir. Sulak ve nemli bölgeler nane için en uygun yetişme yerlerinden biridir. İçerisinde A1 vitamini, B1 Vitamini, B2 vitamini gibi vitaminler vardır.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Her tür yemekte hoş kokusu ile lezzeti ile en çok tükettiğimiz baharattır nane. Bitki çaylarının da vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle soğuk algınlığı için birebir olduğu bilinmektedir. O halde sırası ile nanenin faydalarından bahsedelim. Sindirim sistemi üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

  • Safra rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Soğuk algınlığının tedavisinde son derece önemlidir.
  • Vücuttaki oluşan ödem ve şişlikler için birebirdir.

Bunun yanı sıra cilt rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Özellikle sivilce ve yara tedavisinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Eğer çok çabuk heyecanlanan bir yapınız varsa nane çayı bu duruma iyi gelecektir. Sakinleştirici özelliği ile sıkça çayı da tüketilmektedir.

Eğer ağız kokusu problemi yaşıyorsanız yeşil nane yapraklarını çiğnemeniz hem nefesinizi açacaktır hem de ağız kokusuna iyi gelecektir. Özellikle kış aylarında grip gibi soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar için çayı yapılarak içildiğinde şifa veren bir bitki türüdür. Özellikle son yıllarda teknolojik cihazların çoğalması ile fazlası ile radyasyona maruz kalmaktayız.

Bilindiği üzere radyasyon insan bünyesi için çok zararlı bir etki mekanizmasına sebep olmaktadır. Pek çok bilimsel açıklamada radyasyonun kansere sebep olduğu sık sık dile getirilmektedir. İşte bu noktada nane çayı imdadınıza yetişmektedir. Eğer radyasyona karşı korunmak istiyorsanız ya da radyasyonun zararlı etkilerini en aza düşürmek istiyorsanız nane çayı içebilirsiniz.

Yorum yapın