Nasa Bir Günde 27 Maymunu Öldürdü!

Amerikan Usal Havacılık ve Uzay dairesi (NASA), 2019 yılının şubat ayında hayvan haklarını sinirlendirecek kötü bir şey yaptılar. NASA Bir günde 27 maymunu öldürdü. 27 maymunun ötanazi ile öldürüldüğü ortaya çıktı.

NASA bir günde 27 maymunu öldürdü haberi kamuya yansıması NASA’ya büyük tepkiler yağdı, Dünya genelinde yayılan olaya hayvan savunucuları büyük bir tepki gösterdiler. Bu tepkiler sonucu NASA’nın yayınladığı belgelerde maymunlar yaşlanmakta ve 21 maymunda parkinson hastalığı olduğunu belirtiler.

İngiliz haberi olan The Guardian yayınladığı habere göre NASA, Silikon Vadisi’nde araştırmalar yapan olan Ames’te araştırma merkezinde maymunları barınağa vermeleri veya iyileştirmesi gerekirken onun yerine ötanazi ile öldürmeyi tercih ettiler.

27 Maymunun Ölümü Hakkında Açıklamalar

Ölen 27 maymunun herhangi önemli uzay görevlerinde kullanılmadığını ve ilaç firması olan LifeSource BioMedical ile NASA’nın Ames’teki ortak oldukları bakım merkezinde tutunulduğunu belirtiler.

LifeSource Biomedical’den gelen açıklamaya göre 27 maymunun bir deneyde veya araştırmalarda kullanılmadığını bilgisini belirtmekte ve Firmanın başkanı (CEO) Stephanie Solis yaptığı açıklama hayvan savunucuları için yeterli değildi.

Stephanie Solis, Maymunları sağlıklarının iyi olmadığını ve yaşlı oldukları belirti ve bu sebepler yüzünde laboratuvara verildiğini belirtti. Tüm masraflarını üstlendiklerini ve ancak yaşlı 27 maymunun sağlık durumlarının git gide kötüye gittiğini söyledi. Bu sebepten ötürü maymunların kötü bir hayat yaşamamalarını ve bu yüzden otanazi yapmaya karar verdik diye söyledi.

Stephanie Solis, 27 maymunun tesislerinde bulunduğu süre zarfında hiçbir deneye ve araştırmaya katılmadıklarını belirtti. 27 maymunun “iyi bir yaşam kalitesi” sunduklarını fakat hastalıkların hala kötüye gittiğini söyledi.

Tüm açıklamaların ardından NASA sözcüsü ise, NASA içerisinde herhangi bir maymun ya da şempanze türü barındırmadıklarını açıkladılar.

Bilim insanları, maymunların deney ve araştırmalarda fareler gibi, diğer hayvanlardan daha iyi sonuçlar sundukları iddia etmekteler.

Bu açıklamalar karşısında hayvan hakları hala bu durum hakkında öfke olduklarını ve hiç bir sorunun çözülmediğini belirttiler.

Yorum yapın