Nasa Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler!

29 Temmuz 1958 yılında ABD başkanı olan Dwight Eisenhower tarafından NASA kurulmuştur ve bugüne kadar bir çok uzay araştırma programı yapılmıştır. Bugün siz değerli okurlarımıza NASA hakkında bilmediğiniz ilginç bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Nasa Hakkında İlginç Bilgiler

2006 yılında NASA’da çalışan bilim adamları uzay kükremesi diye adlandırdıkları uzaydan ilginç sesler geldiğini belirtmişlerdir.

2030 yılında NASA’nın planladığı en önemli çalışması ise uzaya insan göndermektir.

NASA’nın en büyük binası uzay mekiklerinin montajladığı yerdir.

NASA’nın diğer gezegenlerde insan bulunmasına ihtimaline karşı gezegen koruma olarak adlandırdığı birimi oluşturmuştur.

NASA’nın uzaya fırlattığı bir modülün 1979 senesinde tekrar Dünyamıza iniş yaparken atmosferin sürtünme etkisinden dolayı yanma oluşur ve yanmanın etkisiyle modül parçalara ayrılmıştır. Parçalanmanın etkisiyle Avustralya’nın çeşitli bölgelerine modülden parçalar düşmüştür. Bu sebeple Avustralya NASA’ya 400 dolar miktarında bir ceza uygulamıştır.

NASA 3 Yemenli vatandaştan Mars’a araç indirdikleri için dava edilmiştir. Mahkeme sundukları sebep ise Mars’ın Yemenlilerin atasına ait olduklarını iddia etmişlerdir.

Yemenlilerin davaya benzer bir başka dava daha var. Asteroit 433 Eros üzerine 2001 yılında NASA araç indirmiştir ve Orbital Development adlı şirketin asteroidin kendilerine ait olduklarını belirtmiştirler. Bu sebepten dolayı NASA’dan 20 dolar civarında park ücreti istediler.

NASA uzaylılar hakkında her zaman pozitif düşünceleri desteklemiştir. 1991 yılında Dünya’nın yakınlarında küçük bir parça keşfi yapmıştırlar. Keşfettikleri parçayı veri bankasına uzaylı veya yaratık parçası olarak kaydetmiştir.

NASA’nın kurallarına göre bir kişinin resmi şekilde astronot olarak kabul edilmesi için, Dünyamızın atmosferinin dışına doğru minimum 80 kilometre yol yapması gerekmektedir.

NASA’nın planına göre Mars’a ilk insanı 2030 yılında gönderecekler.

Super Saaker olarak adlandıran su tabancasını geliştiricisi ise NASA’da çalışan bir bilim adamıdır.

NASA’nın anlamı ise Ulusal Havacılık ve Uzay idaresi anlamına gelmektedir.

NASA kendi bünyesinde 17.786 çalışanı bulunmaktadır.

NASA’nın yıllık bütçesi 22.629 milyar dolar.

NASA’nın yeri Washington’dadır. Yöneticisi ise Jim Bridenstine’dir.

Yorum yapın