Nasa, Özel Şirketlerden Ay Numunesi Satın Alacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) lideri Jim Bridenstine, NASA’nın resmi blog sayfasında paylaştığı yazı ile uzay ajansının ticari uzay şirketlerinden Ay’a ilişkin taş, toprak, buz örnekleri satın almaya başlayacağını duyurdu.

Bridenstine tarafından paylaşılan açıklamaya nazaran NASA’nın yeni ticari teşebbüsünün bir modülü olarak bir yahut daha fazla özel şirket, Ay’a misyon gerçekleştirdikten sonra 50 ila 500 gram ortasında Ay regoliti toplayacak.

Bir şirket; Ay numunesini saklamak için uygun bir kaba yerleştirip, numunenin toplandığını ve Dünya’ya inançlı bir formda getirilebileceğini kanıtlamak ismine NASA’ya manzara ve data sağlayabilirse, NASA şirkete 15 bin ila 25 bin dolar ortasında ödeme yapacak.

NASA, kelam konusu ödemenin yüzde 10’unu şirketin teklifi NASA tarafından kabul edildiğinde, yüzde 10’unu vazife başladıktan sonra, kalan yüzde 80’ini ise şirket Ay numunesini NASA’ya teslim ettikten sonra ödeyecek. NASA, Ay numunelerini 2024’ten evvel Dünya’ya getirmek istiyor

Bununla birlikte NASA, kelam konusu numuneyi şirketten nasıl alacağı konusuna bir açıklık getirmedi. Kestirimler, kelam konusu alışverişin(!), Ay’da gerçekleştirileceği tarafında. Dolayısı ile şirketlerin Ay’a gidip numuneyi Dünya’ya getirilebilir halde saklamaları, kelam konusu ticaret için kâfi olacak.

NASA, Ay numunesinin nereden alınacağı ile ilgili bir şart sunmuyor. Şirketler, Ay’ın rastgele bir yerinden belirtilen yükte kum, kaya ya da buz örnekleri toplayabilir. Bu ortada NASA’nın kelam konusu örnekleri 2024’ten evvel Dünya’ya getirmek istediğini de belirtelim.

NASA, Ay numunelerini neden kendisi toplamıyor?

Ay numuneleri, bilim insanlarının Ay projeleri üzerindeki çalışmaları için son derece kıymetli hususlar ve NASA’nın elindeki tüm Ay numuneleri, sonuncusu 1972 yılında gerçekleştirilen Apollo misyonlarından elde edilmiş durumda.

NASA, 2024 yılında Ay’a yine, bu sefer bir bayan astronot ile ayak basmak istediğinden kaynaklarını sırf bu projeye ayırmak ve numune toplamak üzere farklı işleri özel şirketlere yaptırarak para ile satın almayı planlıyor.

Yorum yapın