Nâzım Hikmet Ran Kimdir?

1901 yılında dünyaya gelen Nazım Hikmet Türk yazar ve şairdir. Hapis ve sürgün dönemleriyle hayatını devam ettirmiştir. Zatülcenap rahatsızlığı ile 1920 yılında baş etmiş ve askerlik durumundan muaf tutulmuştur. Yine eşzamanlı olarak hececiler ismiyle ün sakan şairler arasında adı duyulmaya başlamıştır.

Bahriye mektebinde okuduğu sıralarda, öğretmeni Yahya Kemal Beyatlı ya yazdığı şiirleri gösteren Nazım Hikmet onun eleştirileriyle daha da güçlü bir kaleme sahip olmuştur. 1920 senesinde Alemdar Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu şiir yarışmasında birinci olmuştur. Aldığı ödül onun daha da tanınmasına sebebiyet vermiştir.

İstanbul’un işgal altında olduğu dönemlerde tüm istek ve heyecanıyla direniş üzerine şiirler yazmaya başlayan Nazım Hikmet, 1921 yılında Vala Nurettin adındaki yakın arkadaşıyla Ankara ya gitmiştir. İstanbul gençliğinin milli mücadele adına hareket halinde olmaları üzerine eserler ortaya koymuşlardır. Yazmış oldukları şiirler beklentinin üzerinde beğeni alınca Bolu şehrine öğretmen olarak atamaları yapılmıştır. Fakat Boluda işler beklendiği gibi gitmemiştir. Bu ikiliye gösterilen tepkiler, peşlerine takılan gizli polisler, derken ikili Moskova ya gitmek için yola çıkmışlardır.

İlk şiir kitabı Azerbaycan ülkesinde basılan Türk şair 1924 senesinde Türkiye ye gizli şekilde giriş yapmıştır. 1925 senesinde ise Şeyh Sait ayaklanması, Nazım Hikmet i de oldukça etkilemiştir. 15 yıl hapis ile cezalandırılmıştır. Nazımın sürgün ve hapis anılarıyla dolu olan dönemleri bu vakitten sonra başlamaktadır.

Yurt Dışına Kaçışı

1951 senesinin 17 haziran tarihinde Ankara ya gitmek üzere yola çıkacağını söyleyen Nazım Hikmet, 20 haziran da Romanya ya varmıştır. Bu durum Bükreş radyosundan duyurulmuştur. Sonrasında ise 25 temmuzda Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır.

En Büyük Aşkı Piraye

Nazım,1930 yılında tanışmış olduğu Piraye ile 1931 de evlenme kararı almıştır. Fakat tutuklanma durumları sebebiyle uygun vakit ve ortam olmamıştır. 1935 de evlenmişlerdir.

Nazım Hikmet daha önce de Sovyetler birliğindeyken iki defa evlilik yapmıştır. Birisi bir Türk ailesinin kızı olan Nüzhet hanım, diğeri ise Rus kızı Dr. Lena ile yapılmış olan evliliktir. Memleket sevdası sebebiyle sona eren bir birliktelik… Piraye den iki çocuğu bulunan Nazım bu evlilikte dört kişinin sorumluluğu yüklenmiştir.

Nâzım Hikmet Ne Zaman Öldü?

3 Haziran 1963 sabahı, bir kalp krizi sonucu Moskova da ki evinde yaşamını yitirmiştir. Nâzım Hikmet Yazarlar Birliği’nin gerçekleştirdiği bir tören ile Novodeviçiy Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Yorum yapın