NBA Tarihinin En İyi 10 Beyaz Basketbolcusu Kimdir?

Dünyanın en büyük basketbol organizasyonu olan NBA’de bugüne kadar hep siyahi oyuncular hüküm sürdü. Siyahi oyuncular hep ön plana çıktı ancak nadir de olsa aralarında öne çıkmayı başaran beyaz oyuncular oldu. Bu yazımızda en iyi 10 beyaz oyuncuyu sıralayacağız.

  1. Hemen hemen basketbolu seven herkesin adını duyduğu efsane bir basketbolcudur. Gelmiş geçmiş en zeki oyuncu olarak kabul edilir. Listemizdeki bazı isimlerin listemizde olmasını dahi Larry Bird sağlamıştır. 1979-1992 yılları arasında Boston Celtics forması giymiş Larry Bird, takımını 3 kez NBA şampiyonluğuna taşımıştır. 12 kez NBA All-Star seçilen Bird, 3 kez de normal sezonun MVP’si seçilmiştir. Larry Bird, 12 Mart 1985 tarihinde Atlanta’ya karşı 60 sayı bulmuş ve tarihe geçmiştir.
  2. Attığı son saniye basketleriyle bilinen ve bu sebeple ‘The Clutch’ lakabı verilen Jerry West, NBA logosuna da şekil veren efsane bir basketbolcudur. Takımının finalleri kaybetmesine rağmen MVP seçilmiş ilk ve tek isimdir.
  3. Havlicek, NBA tarihinin efsane beyazlarından biridir. Tam 13 kez All-Star seçilmiştir. 16 Yıllık kariyerinde 20.000 sayı, 6.000 ribaunt ve 6.000 asist barajlarını geçmiştir. John Havlicek, 5 kez de NBA First Team’de yer almıştır.
  4. Mikan, 5 NBA şampiyonluğu bulunan bir efsane bir pivottur. 1950 yılında, yarı yüzyılın en önemli oyuncusu seçilmiştir. Listemizde 5. Sırada yer alan Mikan, NBA tarihine altın harflerle adını yazdırmış bir isimdir.
  5. Nowitzki, 2,13 m. boyunda Alman bir basketbolcudur. Bu adam, üçlük atabilen uzun olarak tanımlanır. Dirk Nowitzki o kadar iyi bir oyuncu ki, takımını adeta tek başına şampiyonluğa taşımış biridir. Yaşayan efsane, hala basketbol hayatına devam etmekte ve Dallas Mavericks’te forma giymektedir.
  6. Üçlüklerini ve asistlerini unutabilmek mümkün mü? Nash, LA Lakers’ın efsane oyuncularından biridir. 30 yaşını geçtikten sonra 2 kez MVP seçilmesi ve muhteşem üçlükleri ile tanınır.
  7. Postacı Karl Malone’a mektupları teslim eden adam olarak bilinir. Jordan’ın Bulls’ta oynadığı döneme denk gelmesi John’un daha fazla parlamasını engellemişti. John Stockton’un hiç NBA şampiyonluğu yok ancak onun listemize girmesini sağlayan, yaptığı 15.806 asisttir. İnanılmaz bir rakam.
  8. Hem çok iyi savunma yapabilen hem de takımının ortalamasının üstünde bir ortalama ile sayı atan Kevin McHale, dönemine damga vurmuş beyaz oyunculardan biridir. Celtic ile 3 NBA şampiyonluğu yaşamış ve 7 kez All-Star seçilmiştir.
  9. Listemizde 9. Sırada olan Walton’un 2 NBA şampiyonluğu vardır. Kariyerinde 1 kez MVP seçilen 1 Walton, 1’er kez de en iyi ribaundçu ve en iyi blokçu ödüllerini kazanmıştır.
  10. ‘Tabanca Pete’ (PİSTOL PETE) lakaplı şutör oyuncu, henüz kariyerinde 24.2 sayı ortalaması yakalayarak tarihe geçmiştir. Pete Maravich, 5 kez All-Star seçilmiş ve M.Jordan’ın “örnek aldığım kişi” dediği isimdir.

Yorum yapın