Nedir Bu Tiktok – Nasıl Yayıldı? – Kullananlar

Gün geçmiyor ki gündemimizde farklı bir uygulama yerini almasın. Son dalga içerisinde yer alan video – resim paylaşma uygulamaları arasında tiktok dikkat çekiyor. Peki ama nedir bu tiktok? Bir sosyal medya uygulaması olarak ortaya çıkan ve daha çok video paylaşıp düzenleme (daha doğrusu düzenleyip paylaşma) uygulaması haline gelen tiktok hakkında öğrendiklerimizi sizinle paylaşacağız.

Snapchat Bitti Yaşasın Tiktok!

Yapısal olarak benzerlik taşıyan tiktok, snapchatin deyim yerindeyse kabak tadı veren özelliklerinden sonra bir anda popüler olmaya başladı. Çünkü snapchate oranla daha yaygın ve daha farklı konu başlıklarının paylaşıldığı bu uygulamada internet kullanıcıları videolarını daha geniş bir persoektif üzerinden paylaşabiliyordu. Başlangıçta çok ciddi ios indirme rakamlarına ulaşsa da Android kullanıcılarının da onu keşfetmesi uzun sürmedir.

Öncelikle tiktokun ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Tiktok kişilerin kendi basit uygulaması yardımıyla videolarını oluşturup paylaşabildiği bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Etiketleri, çıkartmaları ve farklı efektleri bu uygulamayı popüler hale getirse de, asıl önemli olan arka plan üzerine de eklenebilen ses ve müzikler!

15 Saniye Kuralıda Nereden Çıktı

Günümüzde whatsapp’ın da dahil olduğu bir video paylaşma furyasıdır gidiyor. Bu şekilde süreyi çok uzatmaksızın insanların canını sıkmadan ve takipçileri bunaltmadan video paylaşım seçeneğini hayata geçirmeyi başarıyor. İndirme rakamlarına bakıldığı zaman 750 milyon kişinin kullandığı tahmin ediliyor. Ülkemizde popüler olması Avrupa ile birlikte oldu. Bunun nedeni ise çoğunlukla Avrupa kaynaklı çekilen videoların ülkemizde bolca izlenmesi ve youtube gibi video paylaşım sitelerinde de son derece popüler bir şekilde kullanılıyor olması. Bunu youtuberlar, sosyal medya fenomenleri gibi kişiler aktif olarak kullanmaya başlayınca bir anda en çok indirilen uygulamalar arasında zirveyi zorlamayı başardı.

Benim Takipçilerim Benim Dünyam

Uygulama her ne kadar bazı küçük değişiklikler bakımından diğer uygulamalardan ayrılıyor olsa da takipçiler hala en önemli mekanizma olarak dikkatleri üzerinde topluyor. İnternet üzerinde TIKTOK TAKIPÇI SATIN AL seçeneği ile ön plana çıkan pek çok adreste bulunuyor. Bu şekilde takipçi satın alırken sizden şifrenizi isteyen kişilerden özellikle uzak durmanız gerektiğinin altını çizmek isteriz. Çünkü şifre ile takipçi satın alınması durumunda bazı istenmeyen problemlerin ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir. Takipçilerinizi artırmak ve/veya satın aldığını takipçilerinizin kalıcı olmasını sağlamak için izleyenlerin gülümseyerek takip edeceği bir profil oluşturmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Çinliler Çok Sevdi Bu İş Bitti

Özellikle tiktok konusunda son derece dikkat çeken bir ayrıntı var. Dünya internet kullanım pastasının tek başına çok büyük bir dilimini elinde tutan Çin’in yoğun bir şekilde (yaklaşık olarak %10 dan bahsedebiliriz) tiktok kullanıyor. Biraz da reklam konusuna değinmek gerekiyor ki özellikle Çin gibi ülkelerde reklam yapmak için pek çok sosyal medya platformunu kullanmak gerekiyor. Günümüzde uygulamaların büyük bir kısmının reklam yaptırdığı düşünülürse tek başına tiktok’un ciddi bir başarısı olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Bunu Çin ile sınırlandırmayıp ünü bütün dünyayı saran bir marka haline getirmenin yalnızca bu şekilde olabileceği de açık gibi duruyor.

Tabi ki bu tarz uygulamaların başarısının sırrını bu kadar basit bir şekilde dile getirmek de pek doğru değildir. Uygulamanın tutmasının sebebi musicall.ly gibi adreslerin satın alınarak yatırımcısı tarafından tiktok ismi ile birleştirilmesi sonucu oldu. Bu yazımda daha çok tarihçe ile ilgili bilgi vermek istemediğim için biraz daha popüler sorulara değinmeye çalışacağım.

Nedir – Ne Değildir

Dünyanın şu ana kadar en iyi başlangıç yapan şirketleri arasında yer alan bu uygulama sahiplerine son derece yüksek paralar kazandırmayı başardı. Ülkemizde ise artan bir popülerliğe sahip olması kelime oyunları, video paylaşım uygulamaları, standart uygulamaları, adwords ve diğer pop up reklamlar başta olmak üzere kendini her alanda bize göstermesi ile mümkün oldu. Bir dönem hatırlarsanız tiktok çok ciddi bir reklam yatırımı yaparak her alan kendini göstermeyi başarmıştı. Bu özelliği ile de ülkemiz tarafından hızlı bir şekilde benimsenmesi ve yoğun indirme rakamlarına ulaşmasının tesadüf olmadığının altını çizmek gerekiyor.

Her Şeyi ile Muhteşem Mi?

Kesinlikle hayır! Aslına bakarsanız şu zamana kadar tanıtımını yaptığımız hiçbir uygulama için tek başına muhteşem kesinlikle kullanılmalıdır gibi sözler sarf etmedik. Her uygulama para kazanma amacı ile kurulduğu için bazı kuralların esnetilmesini zorunlu kılabiliyor. Örneğin tiktok içinde son zamanlarda çok sık karşımıza çıkan bazı gereksiz ve müstehcen video paylaşımlarının yapılıyor ve yapılabiliyor olmasının son derece dikkat çekici olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu program her ne kadar bu tarz paylaşımların yapılmasına olanak sunulmadığı şeklinde bir giriş cümlesi yapıyor olsa da gerçeğin biraz daha farklı olduğu bilinmektedir.

Özellikle yaşça küçük kullanıcıların ebeveynlerine bu uygulamanın kullanımı konusunda son derece büyük görevler düştüğünün de altını çizmekte fayda var. Zaman içerisinde bu uygulama ve benzeri uygulamalarının sayılarının artması ile birlikte bazı sorunların da beraberinde ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

Sonuç Olarak

Eğlenceli vakit geçirmek isteyenler için bulunmaz bir nimet olabilir. Vine, snapchat ve diğer video paylaşım uygulamalarının oluşturduğu eksikliği ortadan kaldırmayı başaran başarılı bir yapım olarak dikkat çekiyor olması da ayrıca farklı bir konu başlığı olarak ön plana çıktı. Sizin bu konuda ki yorumlarınızı merak ediyoruz.

Yorum yapın