Negatif Seo Nasıl Önlenir?

SEO kayıpları çeşitli Google güncellemelerinden sonra gerçekleşen bir durumdur. Olumsuz SEO en büyük problemlerden biridir hatta büyük siteler için çok daha önemlidir. Pek çok büyük marka Google sıralamasında geriye düşmüştür ve bunun büyük bir bölümü olumsuz SEO yüzündendir.

Rap Genius isimli site Aralık ayında doğal olmayan linkler yüzünden büyük bir kayıp yaşadı. Bu site kendi adı için bile en üst sıralarda yer alamıyordu.

2013 yılının Nisan ayında Mozilla, Google’ın kullanıcının oluşturduğu bir sayfayı spam sayması sebebiyle ceza aldı. Sayfa kaldırıldı ancak kaldırılmadan önce bu önemli internet tarayıcısı Google sıralamasında epey gerilere düştü.

Overstock isimli site 2011 yılının Şubat ayında indirimler karşılığı backlink satın alması sebebiyle etkilendi. Sitenin cezası 2 ay boyunca Google aramalarının birinci sayfasında olamamak oldu.

Expedia sitesinin onaylanmış bir cezası söz konusu olmadı ancak bir şekilde arama listesinin en üst sıralarından yok oldu. Söylentilere göre Google’dan ceza alan büyük siteler arama sonuçları listesinin en üst sıralarından kaldırıldı veya gizlendi.
Google, yayınladıkları Webmaster Guidelines dışında yer alan herhangi bir taktiğin “Black Hat SEO” kapsamında olacağını ve cezalandırılacağını belirtti.

Google’ın algoritmaları başından beri Black Hat SEO taktiklerini engellemek için geliştirilmiştir fakat ne yazık ki bu her zaman işe yarar bir durum olmamıştır. Algoritmalar kolayca yönlendirilebilir oldukları için pek çok SEO taktiği düşük dereceli siteleri Google aramalarında yüksek derecelere taşıyabilecek şekilde oluşturuldu. Oluşturulan bu SEO taktikleri sitelerin çok düşük bedellerle oldukça yoğun bir trafik edinebilmesine sebebiyet verdi.

2012 yılında Google sanki bir intikam arzusuyla kendi standartlarını uygulamaya başladı. Her güncelleme algoritmanın kötüye kullanımını engelleyebilmek adına geliştirildi. Penguin güncellemesi bir anti-spam algoritması olarak çıkarıldı ve bu güncelleme sitelerde yer alan herhangi bir zehirli, zararlı veya yapay linklere yaptırım uyguladı. Bu güncelleme nedeniyle ucuz SEO yöntemlerini diğer bir deyişle Black Hat SEO yöntemlerini kullanan her sitenin sıralamasında ciddi düşüşler meydana geldi.

Üç Penguin güncellemesinin ardından nihayetinde Google, arama sıralamaları için gerçek sonuçları görmeye başladı ve pek çok site sıralamalardaki pozisyonlarına yönelik ciddi hasarlar aldı. Black Hat SEO yöntemleri için açık olan boşluklar hızlı bir biçimde kapatılmaya başlandı. Bugünlerde SEO kısayolları olarak nitelendirilen taktikler etkisini yitirdi ama hala bunları kullanmaya çalışanlar olumsuz etkilerini görmeye devam etmektedirler.

Kısacası; SEO kısayollarını, güncelliğini yitirmiş SEO yöntemlerini ve diğer Black Hat SEO taktiklerini kullanan büyük markalar Google aramalarında geriye düşmeye başladılar, bazıları ise arama sonuçlarından tamamen çıkarıldılar.

Büyük Markalar SEO Kısayollarını Kullandıkları Halde Nasıl Kaçtılar?

Google arama sonuçlarında iyi görünen ve SEO kısayollarını veya Black Hat SEO taktiklerini kullanan markaların pek çoğu Google onları yakalayamadığı için kaçtılar ancak bunların hepsi değişti. Büyük markalar Google onları tespit edemesinler diye doğal linkler içeren muazzam backlink profilleri oluşturdular.

Büyük gelirlere sahip markalar anahtar kelime kampanyalarına harcama yaptılar ve Google sıralamalarında anahtar kelime veya anahtar kelime öbekleri satın alarak yerlerini muhafaza ettiler. Bu yüzden ucuz uçak bileti, seyir güzergahları veya bunun gibi seyahat terimleri aradığınızda Expedia gibi farklı sitelere yönlendirmeler söz konusu oldu.

Bugünlerde ise Google, doğal olmayan linkleri ve Black Hat SEO yöntemleriyle oluşturulmuş backlink kampanyalarını yakalayabilmek adına kendisini geliştirdi. Bunun anlamı, sağlıklı bir profil olduğu düşünülen profilleri oluşturmak için kullanılan doğal olmayan linklerin hepsi çöpe atılmaya başlandı. Bu yüzden, eğer sizin profiliniz çoğunlukla doğal olmayan linklerden ve birkaç doğal linkten oluşuyorsa büyük ihtimalle artık oyun dışında kaldınız demektir.

Diğer bir değişiklik ise anahtar kelimelerin nasıl kullanıldığıyla ilgili oldu. Hummingbird güncellemesiyle arama sonuçları anahtar kelimelere veya anahtar kelime grupları yerine gerçek sorulara yanıt verecek nitelikte oldular.

İki Büyük Olumsuz SEO Türü

Sizler için bu iki olumsuz seo türünü açıkladık.

1. Rakiplerinizin SEO Çabalarını Kasıtlı Bir Biçimde Sabote Etmek

Google’ın algoritmasında yer alan bu değişikler, site sahiplerinin zamanlarını, paralarını ve enerjilerini, rakiplerinin SEO çalışmalarını yok etmek yerine kendi SEO çalışmalarını oluşturmak için kullanmayı daha ekonomik hale getirdi.
SEO kampanyasının bu türü kısa mesafesi sonuçlar sunmaktadır fakat sitenin işleyişine büyük oranda zarar vermektedir. Google her bir sitenin kendi SEO pazarlama kampanyasını oluşturmasını istemektedir ve bu durum sitelerin Google tarafından oluşturulan katı kuralları takip etmesini gerekli kılmaktadır.

2. Düşük Kaliteli Dahili Linkler

Düşük kaliteli linkler bir sitenin, özellikle küçük işletme sitelerinin sıralamasını yok eder. Eğer bir sitenin profili düşük kaliteli veya spam linklerle şişirilmişse Google bu siteleri cezalandırır.

Düşük kaliteli link oluşturma kampanyalarının daha iyi sıralama sunduğu o günler geride kaldı. Bugünlerde uygun ve verimli SEO yöntemleriyle oluşturulan yüksek dereceye sahip sitelerden alınan linkler değerli hale geldi. Yüksek dereceli sitelerden birkaç link almak, düşük ve orta dereceli sitelerden alınan onlarca veya yüzlerce linkten daha değerli oldu.

Burada diğer bir problem ise siteniz için zararlı linkler oluşturan otomatik spam siteleri ile kurulan bağlantılardır. Sitenizin hangi yerlerle bağlantı kurduğu konusunda dikkatli olmalı ve yerinde seçimler yapmalısınız.

Google sitenize gelen ve sitenizden gelen her linki dikkatlice incelemektedir. Eğer pek çok siteden, sitenize yönlendirilen onlarca link varsa ve bunların hepsi aynı IP adresinden geliyorsa Google bunu tespit eder ve bu linkler nedeniyle sizi spamdan cezalandırır.

Olumsuz SEO Etkisinden Nasıl Korunulur?

Olumsuz SEO etkisi ile karşılaşmak istemiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır.

1. Backlink Profilinizi Takip Edin

Sitenizin backlink profilini takip edebilmek için kendinize vakit ayırın. Rakip bir siteyi aşağıya çekmek için rakip sabotajı ekonomik ve oldukça efektif bir yöntemdir. Linkleri sık sık takip ederek hedef olmadığınızdan emin olun.

Google bir site yönlendirilen 10,000 spam linkin site sahibi tarafından veya rakip bir site tarafından gönderilip gönderilmediğini bilemez ve bu paketler 10 dolar gibi oldukça ucuz fiyattan satıldıkları için herkes hedef olabilir.

Dikkat edilecek backlinkler:

  • Kumar, yetişkin veya diğer yasa dışı başlıklardan gelen linkler
  • Yabancı dildeki sitelerden gelen linkler
  • Arama motorlarını spamlamayı amaç haline getiren sayfalardan gelen linkler
  • Ana metninde 50’den fazla linke sahip sayfalardan gelen linkler
  • Tarayıcılarda virüs veya kötü amaçlı yazılım uyarısı veren sitelerden gelen linkler

2. Şüpheli Olumsuz SEO Taktiklerini Rapor Edin

Google’ın Disavow aracı olumsuz SEO saldırılarını rapor edebilmek için ideal bir araçtır. Bu araç site sahiplerinin hızlı ve kolay bir biçimde sitelerindeki şüpheli hareketleri rapor edebilmelerini sağlar. Bu linkler rapor edildiğinde Google bunların site değerlendirilmesinden çıkarılmasını sağlar.

SEO Ne Kadar Değişti?

SEO geçtiğimiz iki yıl içerisinde önemli değişiklikler yaşadı. Bir zamanlar kabul edilebilir olanlar artık Google tarafından kabul edilmemektedir. 2012 yılından beri kurallar çok değişti. Pek çok SEO pazarlamacısı hala “eski stil” taktikleri önermektedirler ve bunlar hala sonuç alabilmektedirler fakat uzun vadeli durumlarda yardım ettikleri kadar zarar vermektedirler.
İyi ve dayanıklı SEO kampanyası kaliteli linklerden, düzenli kontrollerden ve okuyucunun sorusunu yanıtlayabilecek bilgilendirici ve eşsiz içeriklerden oluşmaktadır. Başından beri aynı şeyleri yapan kişiler pazarlama kampanyalarında çok az değişiklik gerçekleştirmişlerdir fakat kısayolları tercih edenlerin yapacakları çok iş vardır.

Yorum yapın