Nehirler Hakkında Bilmediğiniz Gereken Bazı Gerçekler

Büyük bir hayranlıkla izlediğimiz nehirler aynı zamanda sahip oldukları özelliklerle doğada çok farklı bir konuma sahip oluşumlardır. Bunlardan en önemlilerinden biri ise nehirlerin ekosistem açısından en çok çeşitlilik göstermektedir. Nehirler diğer su kütlelerinden altı yüz kat daha az suya sahip olmasına rağmen içerisinde yaşayan hayvan bakımından daha çok zengindir.

Nehirlerdeki bu balık zenginliği insanlığı çok önemli noktada ilgilendirmektedir. Nehirdeki balıklar ortalama olarak beş yüz elli milyon insanın beslenmesinde önemli rol oynuyor. Tarih bakımından da eski zamanlarda en önemli uygarlıklar nehirlerin kenarlarına kuruluştur.

Dünyanın en uzun nehri 7.6853 kilometre uzunluğu ile Nil nehridir. Dünyanın en kısa nehri ile Kafkaslarda bulunan Reprua nehridir. Reprua nehrinin uzunluğu ise sadece 27 metredir.

Nehirler denizlerde yaşayan hayvanlar üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Nehirlerin üzerinde bulunan besleyici maddeler denize taşınmaktadır ve böylelikle denizlerin daha verimli olması mümkün olmaktadır.

Dünya üzerinde birden fazla ülkeden geçen 276 adet nehir bulunmaktadır. 177 adet uzun ölçülerdeki nehir arasından sadece 64 adedi özgürce akabilmektedir. Diğer nehirler ise parçalanma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Yorum yapın