Netflix Orjinal Dizisi Bir Başkadır

2020 yılının son çeyreğinde gösterime giren netflix bir başkadır dizisi, gösterime girdiği ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Birçok tartışma programlarında bile dizinin senaryosu gündem konusu olmuştur. İzlenme rekorları kıran dizilerde olduğu gibi bu dizide entrika, cinayet, cinsellik, mafya, töre, kadın bedeni üzerinden çıplaklık konu edilmiyor. Olayların sakin bir şekilde anlatıldığı bir başkadır dizi konusu, aynı şehirde farklı hayatlar yaşayan insanların bir şekilde birbirlerinin hayatlarına dahil olmaları ele alınıyor.

Dizide Meryem karakterini oynayan Öykü Karayel, İstanbul’un kırsalında dededen kalma bir evde abisi Yasin, yengesi Ruhiye ve iki yeğeni ile birlikte yaşamını sürdürmektedir. Meryem, haftanın üç günü Sinan isminde (Alican Yücesoy) bir adamın evine temizliğe gitmektedir ve Sinan’a gizli bir hayranlık duymaktadır. Dizinin ilk sahnesi Meryem’in Sinan’ın evinde bayılması ile başlar.

Öykü Karayel – Meryem

Yengesi Ruhiye’nin psikolojik rahatsızlıklarından dolayı evin bütün yükü Meryem’in üzerindedir. Ayrıca evde olmadığı zamanlarda gündeliğe gitmektedir. Hayatı ile ilgili sorunları alması gereken kararları her zaman yaşadığı yerdeki cami imamına danışmaktadır. Bir gün Sinan’ın evinde bayılır. Bayılmasının sebebinin psikolojik nedenlere bağlanması neticesinde Meryem’in yolu bir başkadır dizi oyuncularından Defne Kayaların canlandırdığı psikiyatrist Peri ile kesişir. Yavaş yavaş hayatındaki tüm detayları anlatmaya başlar.

Defne Kayalar – Psikiyatrist Peri

Peri, eğitimli modern, batı dünyasına hayranlık duyan, yetiştirilme tarzından dolayı dindar insanlara karşı bir antipatisi olan bir karakterdir. Bu kadar donanımlara sahip olmasına rağmen hayatında hiç kimse olmayan yalnız ve mutsuz bir kadındır. Psikiyatrist olmasına rağmen iç dünyasındaki bastırdığı duygular yüzünden yaşamış olduğu sorunların üstesinden gelmek için meslektaşı Tülin’e terapiye gitmektedir. İşte netflix orijinal dizisi bir başkadır konusunun gizemi, Meryem Peri ve Tülin üçlüsü arasındadır.

Funda Eryiğit- Ruhiye

Ruhiye çok ağır ruhsal sorunları olan bir kadındır. Öyle ki bu sorunları nedeniyle intihar girişiminde bulunmuştur. Kocası Yasin doktora götürmek yerine cami imamının dediklerini dikkate almaktadır. Dizinin yedinci ve sekizinci bölümünde Ruhiye’nin sorununun ne olduğu ortaya çıkıyor.

Fatih Artman- Yasin

Yasin, Meryem’in abisi Ruhiye’nin kocasıdır. Otoriter ve ataerkil bir yapıya sahiptir. Aslında karısını çocuklarını ve kız kardeşi Meryem’i çok seviyor fakat yetiştirilme tarzından dolayı sert tavır takınmayı daha çok tercih ediyor. Ruhiye’nin hasta olmasında da tekrar eski sağlığına kavuşmasında da çok etkili rol oynuyor.

Yorum yapın