Neuralink Nedir?

Son zamanlarda teknolojiye yapılan yeni atılımlar ile bir çok şey imkanlı hale geldi. İnsanoğlunun en ayırt edici özelliği düşüne bilme ve akıl yürüte bilme özelliğidir bunun sayesinde bir çok kendini geliştiren insanoğlu yeni bir projeyle ortaya çıkıyor proje ismi Neuralink olarak adlandırılıyor. Peki nedir bu Neuralink projesi?

İşte cevabı;

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu Elon Musk’ın önderlik ettiği Neuralink projesinin amacı insan beynine bir çip yerleştirilerek çeşitli hastalıkları tedavi etmektir bu hastalıklara örnek olarak parkinson, alzheimer, felç verilebilir.

Bir çok insana umut ışığı olabilecek bu teknoloji merakla beklenmekte. Şu ana dek yapılan hayvan deneylerine başarılı sonuç aldığı belirtiliyor. İlerleyen zamanlarda insan deneylerine de geçilerek bir üst seviyeye çıkartılacak bu proje bir çok kişi tarafından da tehlikeli olarak nitelendiriliyor. Bunun sebebi ise ilerleyen zamanlarda bu teknolojinin insan beynini ele geçirebilecek hale gelebileceği şeklinde bir çok yorum yapılıyor.

Neuralink sadece 22mm yarı çapa sahip olduğundan oldukça kullanışlı duruyor. Bunun yanında hafıza kaybı, depresyon, uykusuzluk gibi bir çok hastalığıda tedavi edeceği de söyleniyor. Neuralink projesi bir çok uzman tarafından da etkiletici olarak bulunuyor.

İnsanoğlu gelişmeye devam ettikçe bir çok proje üretilecektir. Önemli olan bu projelerin faydalı ve zararsız olarak kullanılmasıdır.

Yorum yapın