Nikotin Bağımlılığı Nedir? Sigara Nasıl Bırakılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Nikotin bizi en büyük kandıran zehir. Örneklerle devam etmek istiyorum. Mutlu olduğumuz anları düşünelim. Hemen bir sigara yakarız dimi? Mutluluğumuz artıyor mu aslında? Hayır. Mutluluğumuzu artıracak bir şey olmuyor ki. Üzgün olduğumuz da, sıkıntılı olduğumuz da ise yine defalarca sigara yakarız. Sorunu çözebildik mi? Hayır. Bir faydası oldu mu? Hayır. Peki düşündük mü hiç neden yakarız ya biz sigara?

Arkadaşlar mutluluğumuz %70 diyelim. (%100 olmaz hiç çünkü nikotin böceğimiz var) %30 sigara mutsuzluğum vardır çünkü mutlaka sigara yakma isteğimiz az çok oluyor. Hemen bir sigara içiyoruz mutluluğumuz %85 oldu nikotin %15’e düştü onu çünkü geçici bir süre besledik. Ama sigara içmeyen biri hep mutlu olduğu anlarda %100 mutlu. İçerisinde beslemesi gereken bir böcek yok. Mutsuz olduğumuz anı düşünelim. %80 mutsuzluk var, bir de %30 sigara mutsuzluğu var; çünkü böcek acıktı. Sigara içeriz hemen çünkü nikotin almamız gerekir. Mutsuzluğumuz %60’a düştü. (Nikotin ihtiyacımızı giderdik ve rahatladığımız için sorunlara da iyi geldiğini hissettik işte tuzak 2!) Ama sorun orada kalıyor.

Oturup sağlam kafayla sorunu düşünmektense sigara içip zaman geçiriyoruz ve o mutsuzluk hep kalıyor. Anlatmak istediğim şu ki Sigara içmeyen insanlar bizden kat kat fazla daha mutluluklar ve daha az mutsuzlar. Sigara içmek mutlu etmez, mutsuzluğa can sıkıntısına iyi gelmez.

Yorum yapın