Nokia Çin’de Nasıl Lider Oldu ?

Elektronik ürünler dendiğinde ilk akla gelen ülke olan Çin’de, Nokia nasıl cep telefonu pazarının lideri oldu. Çin’de en başarılı yabancı şirket seçilen Nokia’nın başarı öyküsü.

Nokia Çin’de nasıl başarılı oldu ?

Çin’de en başarılı yabancı şirket seçilen Nokia, çok basit unsurlarla Çin’de başarıyı yakaladı. Çok basit olan bu unsurları görmek için de Çin pazarına inanan ve burayı destekleyen vizyon sahibi bir yönetim de, olmazsa olmaz diye düşünüyorum. Nokia’yı Çin’de başarıya ulaştıran unsurlar.

1. Yerli halkın ihtiyaçlarını araştırarak, bu ihtiyaçlar doğrultusunda ürün geliştirildi.

2. En etkili distribütörlerle iş yaparak, Çin’in geneline yayıldı. Sadece zengin kesimleri değil her bölgeyi hedefledi. Bu unsur her sektörde faydalı olmaya bilir.

3. Çinli tüketicilerin istediği ürünleri piyasaya sürdü.

4. Çin’in nüfusunun çoğunluğunu oluşturan çiftçiler hedef alınarak, en basit modellere bile çiftçileri ilgilendiren uygulamalar konulmuş. Bu uygulamalar, 35 euro luk telefonlarda bile bulunuyormuş.

Bunun sonucunda….

1. Nokia Çin’de lider telefon markası oldu,

2. Nokia’nın en büyük pazarı Çin oldu.

Nokia’nın Çin’de başarıya ulaşırken geçtiği aşamalar

1. Çin’i bölgelere ayırarak her bölgenin ayrı ayrı ihtiyaçlarını ortaya çıkarmışlar ve o bölgelere özel stratejiler geliştirmişler.

2. Çinli firmalarla rekabet yolunu seçmiş, onlarla rekabetten kaçınmamış. Çinlilerle rekabet ederken ortaya ise markasını koymuş.

3. Ürünlerini sadeleştirerek halkın anlayabileceği sadelikte ürünler piyasaya sunmuş.

Nokia Çinli çiftçileri nasıl tavladı ?

Nokia, nüfusunun %55’nin çiftçi olduğu Çin’de, çiftçileri hedef alarak en ucuz telefonlarına bile, onları ilgilendiren uygulamalar koymuş. Tarım hakkında haberler, bölgesel hava durumları uygulamaları, haber, eğitim ve eğlence uygulamaları, Nokia’nın en basit telefonlarında bulunmaktaymış. İnternete gereksinim duymadan, Çinli çiftçiler tüm bu bilgilere Nokia ile ulaşabiliyorlardı. Bu sayede Nokia Çin’de lider telefon markası haline geldi.

Yorum yapın