Nokia.exe Yükleniyor!

Güne, Microsoft’un Nokia’yı satın alması ile başladık bugün. Bir çok kişi için şaşırtıcı gözükse de aslında bir süredir bir çok arkadaşımla beraber beklediğimiz bir gelişmeydi. Rakiplerine karşı güç kaybeden ve geride kalan Microsoft için önemli olabilecek ataklardan biri olacaktı Nokia satın alması.

Cihaz üretim gücü, pazar payı, marka bilinirliği bir yana Nokia’nın hepimizdeki yeri apayrı. Şu ana kadar Nokia telefona sahip olmamış kimse var mı bilmiyorum ama tahminime göre herkesin en kötüsünden de olsa bir Nokia telefonu olmuştur.

Haziran ayında babama sana doğum gününde ne alayım diye sorduğum zaman ‘Nokia’nın yeni modelleri yok mu yahu?’ dedi. Son 3-4 yıldır Nokia 6500 Slide kullanan babam, ondan önce Nokia 6310i kullanıyordu. Yakınlarının farklı telefonlar kullanmasının babam için bir önemi yoktu. O yıllardır Nokia kullanıyordu ve memnundu.

Nokia’nın mevcut güçlerinin yanında (evet son yıllarda Apple ve Samsung’a karşı çok kan kaybesine rağmen) bence en büyük gücü son kullanıcıların gözündeki bilinirliği ve güvenilirliliğiydi. Microsoft bugün Nokia’yı değil, bilinirliği ve güvenilirliği aldı.

Peki satın almadan sonra bizi neler bekliyor?

  • Microsoft’un mobil işletim sistemleri arasında pazar payı artacak. Mağaza’da bulunan uygulamaların artması ve farklı fiyatlarda ürünlerin piyasaya çıkması ile son kullanıcının tercihleri arasına tekrar girebilecekler.
  • Daha gelişmiş Nokia modelleri görebileceğiz. Akıllı olmanın yanında daha çok bilgisayar gibi çalışabilecek telefonlar veya tabletler görmemiz olası. Şu anda bile Lumia’ları Office uygulamaları ile başarılı bir şekilde kullanabiliyoruz. (Artık Android ve iPhone’da da) Yakın zamanda Microsoft’un geliştirilecek Nokia’lar için daha bilgisayar özellikli cihazlar sunabileceğini düşünüyorum.
  • Samsung ve Apple cephesi daha da hırslanacak. Bir süredir havalarda uçuşan patent davaları ve özelliklerin çarpıştırılmasının daha da artacağını düşünüyorum. Çünkü artık Microsoft, Google ve Apple her piyasada rakipler. Bilgisayar, işletim sistemi ve akıllı telefon. Artık neredeyse imkanlar eşit. Bu da pazarın hareketlenmesine ve hatta daha da sertleşmesini sağlayacak.

Peki biraz da satın almayı kurcalayalım.

  • Microsoft anlaşma kapsamında 5 milyar dolar şirkete, 2.2 milyar dolar da patentlerine veriyor olacak. Nokia’nın 32.000 çalışanı artık Microsoft çalışanı oluyor.
  • Satın almanın açıklanması ve Steve Ballmer’ın 1 yıl içerisinde ayrılacağını açıklamasının arasında 10 gün var. Aradaki bağlantının ne olduğunu çözmek kolay değil fakat 9 Gag bunu espirili bir dille anlatmış.
  • 2011 yılında işletim sistemleri ile ilgili iş birliği açıklandığında %14 hisse kaybı yaşayan Nokia, bugün yapılan satın alma ile %38-%40 oranında hisse değeri artışı yaşadı. Microsoft satın aldığı gün kazandı.
  • Instagram’ın 1 milyar dolara Facebook tarafından alınması, Microsoft’un Skype için 9.3 milyar dolar ödemiş olmasını göz önünde bulundurursak Nokia’nın 7.2 milyar dolara satılmış olmasına yorum yapamıyorum. Hatta Serhat Ayan’ın yorumu tam yerinde.

Rakamsal olarak olmasa da markasal anlamda olan bu büyük satın almanın sosyal medya etkisi de gerçekten takip edilesiydi. ‘Şimdi Trident düşünsün’ ‘Mavi ekranlara hazırlık’ ‘Yaşasın telefonda exe devri’ ‘Telefoncuların camlarında Nokia’ya format 50 TL’ gibi yazılar son kullanıcının birleşmeyle ilgili espirili yönünü de gayet güzel gösterdi.

Önümüzdeki günlerde satın almanın getirilerini ve götürülerini hep beraber görüyor olacağız.

Belki de Microsoft aradığı çıkışı, çıkışı bir türlü tekrar bulamayan Nokia sayesinde bulabilir.

Yorum yapın