Nokia’nın Dönüşü! Lumia 920 İncelemesi

Başlık bir çok kişiye iddialı gelebilir. Hatta Lumia teste gelmeden önce bana böyle bir başlık atacağımı biri söyleseydi asla inanmazdım. Ama bir süredir müşterilerini ve biz teknoloji düşkünlerini hayal kırıklığına uğratan Nokia, yeni akıllı telefonu Lumia 920 Pureview ile piyasaya sağlam dönüş yapmış gibi gözüküyor.

Öncelikle telefonun teknik özellikleri gibi heryerden erişebileceğiniz verilerden bahsetmeden kişisel kullanım yorumlarımı aktarmak istiyorum.

Sonunda Symbian’dan kurtulan Nokia için Windows Phone süper bir çıkış noktası olmuş. Windows 8’in harika özellikleri ve Nokia’nın güçlü donanımı ile desteklenen Lumia 920 bir akıllı telefondan beklenenleri fazlasıyla karşılıyor.

Ekran
Beklentimden daha parlak ve ince çerçevesi ile ekran gerçekten başarılı. Renklerin doygunluğu ve dokunmatiğin anlık tepkimesi ile çok kullanışlı. (Son kullanıcı yorumum)

Kamera
8.7 MP Carl Zeiss lensli kameraya bir de Pureview özelliği eklenince sonuç başarılı. Heleki karanlıkta fotoğraf çekmek artık bir sorun değil. Benim gibi elinizi sabit tutma konusunda beceriksizseniz Lumia 920’de flu fotoğraf çekmeniz neredeyse imkansız.

Ayrıca flash ile çekilen fotoğrafları sevmiyorsanız Lumia bu sorunu da çözmüş durumda. Çekim öncesi verdiği flash ile fotoğrafların patlamasını engelleyip daha çok ışığın kullanılabilmesini sağlıyor.

3.264 x 2.448 pixel çözünürlükte fotoğraf ve 1080P video çekebiliyorsunuz.

Boyutlar

 • Yükseklik: 130.3 mm
 • Genişlik: 70.8 mm
 • Kalınlık: 10.7 mm
 • Ağırlık: 185.0 g

Küçük ellilerin çift el kullanması zorunlu. Benim için ise çok ideal bir boyut. Tek sıkıntısı kasanın tam dikdörtgen yani köşeli olması.

Batarya
Daha önce ve şu anda da bir çok akıllı telefon kullanmış ve kullanan biri olarak en büyük sıkıntım herkes gibi batarya ömrü. Lumia 920 Nokia’nın en başarılı olduğu konuda yani uzun süre dayanan batarya konusundan da desteğini almış bir akıllı telefon. Belki 6500 gibi 5 gün dayanmıyor ama benim kullanımım ile 2 günü tamamlayabiliyor.

İşletim Sistemi
Microsoft ile anlaşan Nokia oyunlardaki büyücülerin güç takviyesini almış gibi. Geç de olsa Symbian’dan vazgeçilmesi ve Windows sunulması çok iyi bir hareket. Heleki akıllı işletim sistemi olarak Windows’un inanılmaz gelişmesi ile gerçekten ortaya güzel hatta kullanılabilir bir sistem ortaya çıkmış.

Kablosuz şarj özelliği sizin için ne kadar önemli bilmiyorum fakat hiç bir kabloya bağımlı kalmadan telefonunuzun şarj olması gerçekten güzel. Ayrıca sadece Nokia marka bir şarj ünitesi kullanmak zorunda değilsiniz. Bir çok ünite ile uyumlu çalışabiliyor.

Cihazın Windows Phone olmasının en büyük avantajı ise bana kalırsa Office uygulamaları. Hiç bir uygulamanın sağlayamadığı excel, word ve powerpoint deneyimini akıllı telefonunuz ile sağlayabiliyorsunuz. Hem de sadece görüntülemek için değil düzenlemek veya yeni dosyalar oluşturmak için de…

Ekran ve Kullanıcı Arayüzü

 • Ekran boyutu: 4.5 inch
 • Ekran çözünürlüğü: 1280x 768 pixel

Lumia 920’nin işlemcisi, çift çekirdekli Qualcomm MSM8960 Snapdragon ve sunduğu hız 1.5 Ghz. 1 GB RAM’e yer verilmiş. IPS TFT teknolojisi ile üretilmiş ekranın pixel yoğunluğu 335 ppi.

Ekran özellikleri

 • Işık zaman aşımı
 • Ortam ışığı dedektörü
 • Parlaklık denetimi
 • Corning Gorilla Cam
 • Yönlendirme sensörü
 • Yakınlık sensörü

Nokia’nın PureMotion HD+ teknolojisi ile ekran, ortama göre renkleri ayarlayabiliyor. Bu parlak ışık altında çok daha canlı renkleri görebilmemizi sağlıyor. Bana kalırsa bundan daha da önemlisi elinizde eldiven bile olsa, dokunmatik ekranı kullanabiliyoruz.

Sonuç olarak başlıkta da dediğim gibi bu telefon ve Microsoft ortaklığı Nokia’nın dönüşü olabilir. Android veya iOS işletim sistemine sahip bir iPhone mu yoksa Lumia mı sorusuna cevap verecek kişi ise tamami ile sizsiniz. Kullanabileceğiniz ve size en rahat özellikleri sunan bir işletim sistemini belirleyip karar vermeniz gerekiyor.

Lumia 920 geçtiğimiz günlerde ülkemizde satışa sunuldu. Nokia mağazalarından ya da Turkcell şubelerinden telefonu temin edebilirsiniz.

Şu anda Lumia 920 ile fotoğraf ve videolar çekmeye devam ediyorum. Çeşitli karşılaştırmaları bir sonraki yayınlayacağım Lumia 920 Kamera Özel incelemesinde bulabileceksiniz.

Yorum yapın