Normal Doğum Nasıl Olur?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Normal doğum üç aşamada gerçekleştirilir.

1.Aşama

Normal doğumda birinci aşamada açıklığın yaklaşık olarak on santim olması gerekir. Sancıların düzenli bir şekilde artması sonucunda doğum sürecine girilmiş olur. Bu süre içerisinde bebek rahim ağzına iyice yaklaşır ve yaklaşma nedeni ile pelvis tabanına baskı uygulanmaya başlanır. Bebeğin yapmakta olduğu baskı dışarıdan görülebilir. Biraz daha zaman geçtikten sonra gerçekleşen ıkınmalar, yaşanan sancı ve kasılmalar nedeni ile bebeğin baş kısmı rahimde biraz daha açılma sağlar. Bu süre içerisinde yaşanan sancılar bebeğin geri çekilmesine neden olabilir. Ancak korkulacak bir durum yoktur. Normal doğum için hastaneye gidildiği zaman doktor ve ebeler tarafından rahim ağzını kontrol etmek için vajinal muayene yaparlar.

2.Aşama

Normal doğumda ikinci aşamaya gelindiği zaman bebeğin başı görünmeye başlar. Bu aşamada doktorlar ve ebeler ıkınmamak gerektiği konusunda uyarılarda bulunurlar. Ikınma durumunda bebeğin başının birden çıkması ve doğum yolunda yırtığa neden olma durumu vardır. Bu da daha fazla ve daha zor dikiş anlamına gelir. Bu yüzden bu esnada gevşemek ve kesik kesik nefes almak gerekir. Bu sayede hem anne adayı hem de bebek rahatlar. Bu aşama en kısa ve en zor alan aşamadır.

3.Aşama

Bu aşamada büyük ihtimalle bebeğin başı dönerek, yüz kısmı yere bakar bir şekilde doğar. Bebeğin başının görünmesinin ardından doğumu yaptıran kişi tarafından bebeğin boyun kısmı kontrol edilir. Boyun kontrolünün nedeni bebeğin boğazına kordon dolalı olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer dolalı ise doğum esnasında kordon boynundan kayarak bebeğin rahat çıkması sağlanır. Bebeğin yüzü annenin bacaklarından birisine bakarak doğar. Bu sırada bebeğin gözleri, burnu ve ağız kısmı temizlenir. Gerek kalmadı durumunda bebeğin üst yolunum yollarında kalan sıvı bir tüp yardımı ile emilerek temizlenir. Anne adayı artık bebeğe kavuşur. Bebeğin vücudu verniks ismi verilen bir sıvı ile kaplı durumdadır. Bebek de herhangi bir sıkıntı yok ise doğumu yaptıran kişinin göbek bağını kesmeden önce anne adayına bebeği vermesi ilk temasın oluşmasını sağlar.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal doğum sırasında kişilere bir ameliyat gerekmeyeceği için anestezi almaya da gerek yoktur. Bu sayede anestezinin yaratacağı sorunlardan korunmuş olunur. Aynı zaman da normal doğum yapan annenin enfeksiyon yaşama, doğum sonrasında kanama ya da benzeri bir risk yaşama olasılığı çok daha azdır.

Normal doğum tercih eden annelerin hastanede kalma süreleri daha azdır. Kısa bir sürede evlerine dönebilirler.

Normal doğum sırasında annenin bir ameliyat geçirmemesi nedeni ile daha kısa bir sürede toparlanır. Bebeği ile daha fazla ilgilenme fırsatını yakalar.

Doğum sonrasında yapılacak olan egzersizlere kısa bir sürede başlanacaktır. Aynı zaman da vücudun sağlığına kavuşma ve eski haline geri dönme durumu kısa sürede olacaktır.

Normal doğum ile anne adayı anneliğe daha kolay adapte olur. Bu nedenle hem emzirme hem de bebeğe alışma durumu kısa sürede gerçekleşir. Süt gelme miktarında normal doğum ile sezaryen arasında herhangi bir fark yoktur.

Normal doğum sonrasında bebeğin nefes alış verişi daha kolay olur. Normal doğum sırasında bebeğin akciğerlerinin baskıya maruz kalması nedeni ile bebek nefes alış verişine hazırlanmış olarak dünyaya gelir.

Normal doğum sırasında bebekler doğum kanalından geçerken bazı bakteriler ile temasta bulunur. Temasta bulunulan bu bakteriler bebeğin bağışık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Normal doğum sırasında bebekler tarafından bazı hormonlar salgılanır. Salgılanana bu hormonlar mutluluk hormonudur. Bebek bu sayede dış dünya ile daha kolay uyum sağlayabilir.

Normal doğum yapan annelerde doğum sonrasında ağrı ya da kasılma gibi durumların yaşanma olasılığı oldukça azdır.

Doğum sonrası ağrı hissetmeme

Sezaryen ile doğum yapmayı tercih eden annelerin aksine normal doğumla bebeğini dünyaya getiren annelerin doğum sonrası ağrı, kasılma ve benzeri sorunlar yaşaması ihtimali fazlasıyla azdır.

Normal Doğum Zararları Nelerdir?

Normal doğum sırasında komplikasyon oluşma ihtimali vardır.

Normal doğum kısa sürede gerçekleşir. Ancak normal doğumun uzun sürmesi durumunda bebeğin sıkıntıya girmesi ve kalp atışlarının yavaşlaması durumu söz konusu olur. Aynı zamanda bebeğin oksijensiz kalması zihinsel ve bedensel fonksiyonlarda sıkıntı oluşmasına neden olur.

Normal doğum sırasında ıkınma yeterli gelmez ise vakum uygulaması yapılmasına neden olur. Bu da bebeğin baş ve omuz kısmında sorunların oluşmasına neden olur.

Normal doğum sırasında doğum yırtıkları oluşabilir. Dikilen yırtıklar yedi ya da on gün içerisinde iyileşir.

Normal doğum sonrasında anne adayı oturma da ve dışkılamada sorunlar yaşar.

Normal doğum yapan kişilerde ileriki yaşlarda idrar tutamam, vajinadan dışkı gelmesi ve mesane sarkması şeklinde rahatsızlıklar meydana gelir.

Yorum yapın