Nöroplastisite (Neuroplasticity)

Plasticite terimi Yunanca; değiştirmek, şekil vermek demek. Nöroplastisite ise beynin yeniden organize olabilmesi! Yaani yapageldiğimiz davranışları ya da düşünce şekillerini, beynimizde yeni bir nöron ağı kurarak değiştirebiliyoruz.

Beynimizdeki nöronlar birbirleriyle bağlantı halinde. Aslında beynimiz kocaman bir harita. İlginç olan şey, bu haritadaki yolları pratik yapa yapa değiştirebiliyor olmamız. Aynı şeyi düşüne düşüne ya da aynı davranış modelini yapa yapa o meleke bizim doğamızın bir parçası haline geliyor.

Örneğin, araba kullanmayı öğreneceksiniz. Sürücü kursuna gidip bunu her pratik ettiğinizde, her öğrendiğiniz bilgiyi uygulamaya koydukça, arabayı kullandıkça yeni bir nöron ağı kuruyorsunuz ve beyninizde yeni bir yol açıyorsunuz. Araba kullanmayı devam ettirdikçe, bir bakıyorsunuz ki ayaklar eller otomatik hareket ediyor. Vitesi değiştirmeniz ya da frene basıp manevra yapışınız bile artık otomatik gelişiyor.

Sadece düşünmek bile bağlantıları değiştirebilir. Kendisinin çok çirkin olduğunu düşünen biri, her gün devamlı ve düzenli olarak “ben çok güzelim” diye düşünüp zihninde bunu tekrarlarsa, egosunun “Hadi oradan be neren güzel?” demesini duymazlığa gelip “Ben çok güzelim” diye ısrarla pratiğini uygularsa beyin yeni bir nöron ağı kuruyor ve inanın bu açılan yeni yol hem o insanın enerjisine hem de hayatına yansıyor.

Yorum yapın