Norveç Orman Kedisi

Temeli binlerce yıl öncesine dayanan Norveç Orman kedileri, Norveç Orman kedisi özellikleri nelerdir? Norveç Orman Kedisi’nin bakımı, sağlığı yaşam süresini sizler için derledik.

Bu özel ve büyük ilgi gören kedi türü, şimal Avrupa meşelidir. Dünyada Norveç Mitolojisinde bulundukları için mitolojik kediler olarak da bilinirler. Sibirya kedisi benzer biçimde zor hava şartlarında yaşayabilme yetisine ve yaradılış özelliklerine haiz Norveç Orman kedileri, yırtıcı doğal yaşamın kedileri olsalar da evcilleşebilen bir ırk olarak ülkemizde en fazla beslenen evcil kediler arasında göze çarpmaktadırlar.

Tarihi

Vikingler tarafınca dünyaya yayıldığı kabul edilen Norwegian Forest ırkı, Türkiye’ye ilk kere Bizans döneminde geldi. Avrupa ve Rusya’yahut aynı dönemde tanıtılan Norveç orman kedileri, uzun yıllar boyunca soylular içinde armağan olarak verildi. Soylular dışında, halk arasında da çok popüler olan Norwegian Forest kedileri, doğal avcılık becerileri sayesinde, tarlalarda ve ambarlarda beslenmekteydi. Bu kedi ırkı, 1977 yılından itibaren Avrupa’nın koruma altındaki, özel kedi ırkları arasına adını yazdırmıştır.

Norveç Orman Kedisi Özelliklei – Vücut Yapısı

  • Karakteri: Çok iyi arkadaşlık , Sosyal , Mükemmel avcılık
  • Tüy Yapısı : Yumuşak ve Uzun , Soğuğa dayanıklı kalın.
  • Kulak Yapısı: Püsküllü sivri ve ava odaklı kulaklar.
  • Gövde: Kaslı gövde yapısı.
  • Kürk : Kalın kürk, yumuşak tüyler.
  • Kuyruk:Uzun ve gövdeleri kadar geniş kuyruk.
  • Ağırlığı : 5-10 Kilogram aralığındadır.

10 kilograma kadar ulaşabilen ağırlıklarıyla, Norveç Orman Kedileri fazlaca büyük bir ırk. Beş yaşına kadar gelişimini sürdüren bu ırkta dişiler erkeklere nazaran daha minik kalmakta.

Yaşam Süresi

Norwegian Forest kedileri averaj 12 ile 16 yıl arasında yaşıyor.

Karakteri

Kısa sürede yaşadığı ortama bağlanabilme ve sahipleri ile güçlü bağ kurabilme özelliğine haiz Norwegian Forest ırkı, bu özelliklerine rağmen özel ve sürekli bir ilgi talep etmiyor. Birlikte yaşadığı insanlara rahat alışsa da, eve gelen misafirlere o kadar sıcak davranmayabilir. Özel bir bağlılık istememesiyle birlikte, evde kendisi ile olacak herhangi bir insan olmaması halinde kendi kendini eğlendirebilme özelliği yardımıyla, özellikle çalışan insanlar için ideal bir kedi konumunda.

Norwegian Forest ırkı çok fazla gürültücü değil. Çok nadiren, karnı acıktığında miyavlamakta. Bunun haricinde nadiren de olsa ilgi istediği durumlarda miyavladığı görülebilir. Kökenlerinden gelen atletik yapısını korumuş olan Norwegian Forest, ev içinde tırmanmaktan çok hoşlanıyor. Bununla birlikte su geçirmez bir kürke sahip olmaları yardımıyla, korkusuzca her şeyi yapabiliyorlar.

Bakımı

Norveç Orman Kedisini haftada 2 kez taramanız gerekli. Kıvırcık düğüm düğüm olmaya çok yatkın tüyleri olan bu ırkta, eğer düğüm olmuş tüylerle karşılaşırsanız onları nazikçe açmanız gerekiyor, aksi takdirde kedinizin canını acıtabilirsiniz.

Çocuklarla Ve Hayvanlarla İlişkisi

Norwegian Forest kedileri, çocuklarla, öteki kedilerle ve köpeklerle oldukça iyi anlaşabiliyor. Sadece avcı içgüdüleri nedeniyle balık ve kuş şeklinde hayvanlarla bir arada beslenmesi tavsiye edilmemekte.

Yorum yapın