Ödem Atmak İçin Bitkisel Yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ödem Atmak İçin Bitkisel Yöntemleri, Tıbbi tanım olarak ödem: deri hücrelerinde veya doku içerisinde belirli uzaklıklarda yer alması gereken sıvının yakın mesafelerde yer alması ve bulunması gereken miktardan çok daha fazlasının yer alması durumudur. Genel olarak eklem bölgelerinde meydana gelen ödem ayaklarda, ayak baldırlarında kollarda, adele çevrelerinde, bileklerde görülür. Bu ödem türleri gözle görülebilen ödem türü iken gözle göremeyeceğiniz yerlerde akciğerlerde, beyin zarında, göz damarları ve çevresinde ödem görülebilir. Ödem oluşması durumu insanlarda kilo alma durumu algılanabilir. Kısa süreli ödem türü yanında çok uzun süreli ödem türü de vardır. Bu nedenle vücutta oluşan ödemin sökülmesi ve giderilmesi için tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Modern tedavi yöntemleri ile vücudunuzda ilaç kalıntısı olmasını istemiyorsanız alternatif tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz bitkisel ödem atma yöntemleri şu şekildedir.

1 ) Elma – limon – tarçın çayı: El ve ayak bileklerinde ve eklemlerde meydana gelen ödem için elma, limon ve tarçın karışımından lede edeceğiniz çayı içebilirsiniz. Elma kabuklarını ve bir dilim limonu ılık su içinde 20 – 25 dakika beklettikten sonra içerisine toz haline getirdiğiniz tarçını ekleyin ve 10 dakika kadar daha bekletin. Sonra bir tülbent yardımı ile karışımı süzerek içim. Bu karışımı günde bir defa olmak üzere bir hafta kadar için. Bu süre sonunda ödemlerinizden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

2 ) Nane – ıhlamur çayı: Nane ve ıhlamur ayrı ayrı ödem attırma özelliğine sahip olan bitkiler olsa da birlikte kullanıldığında çok daha etkili olmaktadır. Ihlamuru yeşil olarak tedarik edip bir demlik içinde demledikten sonra içine nane ekleyin ve nane özünün çaya geçmesini bekleyin. Bir süre sonra limon dilimleri ile birlikte içebileceğiniz bu çay karışımı çok etkili bir ödem atma yöntemidir.

3 ) Maydanoz suyu: Ödemler için herkesçe bilinen bir yöntem olan maydanoz suyu yöntemini daha etkili olması için limon ile birlikte içebilirsiniz akşamdan bir demet maydanozu bir demlik içine koyun ve sabaha kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra içinde biraz limon kabuğu rendeleyin ve bekletmeye devam edin. Bir süre beklettiğiniz karışım çayını azıcık bal ile tatlandırarak için. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa uygulayacağınız bu yöntem ile çok hızlı bir şekilde ödem atabilirsiniz. Maydanoz alırken kart maydanoz almaya özen göstermelisiniz. Kart maydanozun saplarında daha fazla maydanoz öz suyu yer aldığı için maydanoz çayınız daha etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.

4 ) Mısır püskülü – kiraz sapı çayı: Ödem söktürücü bitkiler olarak bilinen kiraz sapı ve mısır püskülü bitkilerini birlikte kaynatın. Mısır püskülünü ikiye bir olacak şekilde fazla koymalısınız. Kaynama işleminden sonra 40 dakika kadar demlenmeye bırakın. 40 dakika kadar demlenen bu çayı süzerek günde 3 bardak için. 3. günden sonra ödem attığınızı görecek ve ödem şişliklerinin azaldığını anlayacaksınız.

5 ) Zencefil çayı: 10 – 15 cm aralığındaki zencefili soyup doğrayın. Dilimler haline getirdiğiniz zencefili bir demlik içinde 2 saat kadar demlenmeye bırakın. Demlediğiniz çayın içinde bir miktar ıhlamur ekleyerek hafif ateşte 10 dakika kaynatın. Son olarak isteğe bağlı olarak bir dilim limon ile birlikte bu çayı için. Günde bir bardak içeceğiniz bu çay ile ödemlerinizden kurtulacaksınız.

Bitkisel ödem atma yöntemleri arasında en etkili yöntemler olan bu yöntemler dışında tercih edebileceğiniz soğuk salatalık suyu, marul ezmesi gibi yöntemler de yer almaktadır. En etkili bitkisel ödem atma yöntemleri arasından size en basit gelen yöntemi seçerek uygulayabilir ve ödemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın