Okyanustaki En Büyük Hayvan Nedir?

Okyanus birçok büyük hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Acaba en büyük hayvan hangisi?

Okyanustaki En Büyük Hayvan Okyanustaki ve dünyadaki en büyük hayvan mavi balina şık, açık renkli bir devdir.

Mavi Balina Hakkında Bilgi

Mavi balinaların şimdiye kadar dünyada yaşayan en büyük hayvan olduğu düşünülmektedir . Yaklaşık 100 fit uzunluğa ve 100-150 ton ağırlığa ulaşırlar.Büyüklükerine rağmen beslenirken küçük organizmalarla beslenirler.Mavi balina en çok krille beslenir ve beslenme sezonunda günde 2 ila 4 ton kril tüketebilir.Onların derisi, gri-mavi renkte, çoğunlukla parlak lekelerle kaplı olan güzel bir renktir.

Nerede Bulunur?

Mavi balinalar tüm dünya okyanusunda bulunur, ancak çoğu yerde balinaları avladıkları için yaşadıkları alanlar da daralmıştır.1800’lü yılların sonlarında el bombası uçlu zıpkın icadından sonra, mavi balinalar acımasızca avlanmaya maruz bırakıldı. Mavi balina popülasyonları, 1966’da Uluslararası Avcılıkla Mücadele Komisyonu tarafından avlanmaya karşı koruma altına alındı . Bugün, dünyada yaklaşık 10,000-15,000 mavi balina yaşamaktadır. Mavi balinalar esaret altında tutulacak kadar büyük değildir. Vahşi bir mavi balinayı görme şansını elde etmek için Kaliforniya, Meksika veya Kanada sahillerinde görme şansınız olacaktır.

Diğer Büyük Okyanus Hayvanları

Balinalar en büyük olmakla birlikte okyanusta birçok büyük canlı yaşamaktadır. En büyük köpekbalığı , balina köpekbalığı olup, 65 metreye kadar büyüyebilir ve yaklaşık 75.000 lira ağırlığa sahiptir.Balina köpekbalıkları bir otobüs büyüklüğündedir. Günümüzde sayısı azalmakta ve tehlike altındadır.

Yorum yapın