“Ölümsüzlük Dağı” Çin Huangshan Sıra Dağları Nerededir?

Çin’de bulunan Anhui eyaleti sınırları içerisinde olan bu sıra dağlar, Çin Mitolojisinde Ölümsüzlük Dağı olarakta bilinmektedir.

Huangshan Dağı, heybetli, sarp ve muhteşem manzarasıyla ünlüdür. Yaygın grotesk kayalara sahip 1.000 m’den yüksek 72 yüksek ve dik tepe vardır. Zirve tepeleri keskin ve diktir, tepe ayakları ise doğrudan vadilere yapışarak bir grup yüksek ve dik tepe ile orta-yüksek dağlık arazi biçimini oluşturur. Dağların tepelerinde, kenarlarında ve eteklerinde, granit taş ormanları ve kaya sütunları, özellikle tepe grubu ve vadilerin her tarafına yayılmış grotesk şekillerdeki kayalar geniş bir şekilde dağılmıştır.

Dağda antik tapınaklar bulunmaktadır. Ve bu tapınaklar her yıl yüzlerce ziyaretçi çekmektedir. Çin’de bulunan eğrelti otu türlerinin yarısından fazlası Huangshan Ulusal Parkı ve çevresindeki bölgede yaşamaktadır. Parkta büyük bir bitki yaşamının biyolojik çeşitliliği vardır. Orman ve kaya oluşumları, on yıllardır şairler, sanatçılar ve doğa severler için ilham kaynağı olmuştur.

Ölümsüzlük İksiri Nedir?

Çin’de var olan Ölümsüzlük Dağında keşfedildiği düşünülen efsanevi mitolojik iksire verilen addır.

Ölümsüzlük Dağı Nerededir?

‘Çin’in en güzel dağı’ olarak bilinen Huangshan (Ölümsüzlük Dağı) , Çin’in Anhui eyaletindedir. Oluşum sıradağ şeklindedir.

Ölümsüzlük Dağının Hikayesi Nedir?

Huangshan Dağı, Tang Hanedanlığı’nın 747 yılından kalma bir efsanevi dağ olarak tanımlanmış, 8. yüzyıl civarında, Çin’deki sanat ve edebiyat tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Uzun zamandır aranan ölümsüzlük iksirinin keşif yeri olarakta bilinmektedir.

Huangshan Dağı’nın doğal manzarasının kültürel değeri, ilk olarak Tang Hanedanlığı’nda Çin’in gücüne girdi ve o zamandan beri büyük saygı görüyor. Dağ, 747 yılında imparatorluk emriyle Huangshan (Sarı Dağ) olarak adlandırıldı ve o zamandan beri, dağın ilham verici manzarasını resim ve şiir yoluyla öven, zengin bir dağ yaratan münzevi, şair ve ressamlar da dahil olmak üzere birçok ziyaretçiyi cezbetmiştir.

Huangshan Dağı

Huangshan Dağı .. Mount Huang, (Ölümsüzlük Dağı) 1990 tarihinde UNESCO Dünya Mirası olarak seçilmiştir ve koruma altındadır.

Yorum yapın