Omfalosel Nedir? Sebepleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Omfalosel (uhm-fa-lo-seal olarak telaffuz edilir), karın (göbek) duvarının doğum kusurudur. Omfalosel, bebeğin bağırsakları, karaciğeri veya diğer organları göbek deliğinden karnın dışına yapışır. Organlar, neredeyse hiç açılmayan veya kırılmayan ince, neredeyse şeffaf bir kese ile kaplıdır.

Omfalosel Nedir?

Ekzomphalos olarak da bilinen omfalosel, karın (göbek) duvarının doğum kusurudur. Omfalosel, bebeğin bağırsakları, karaciğeri veya diğer organları göbek deliğinden karnın dışına yapışır. Organlar, neredeyse hiç açılmayan veya kırılmayan ince, neredeyse şeffaf bir kese ile kaplıdır.

Bebek, gebeliğin altıncı ila onuncu haftaları arasında geliştikçe, bağırsaklar uzar ve karnından göbek kordonuna doğru itilir. Hamileliğin on birinci haftasında, bağırsaklar normalde göbeğe geri döner. Bu olmazsa, bir omfalosel oluşur. Omfalosel, bağırsakların sadece bir kısmı göbeğin dışında olacak şekilde küçük olabilir veya göbeğin dışında birçok organı olan büyük olabilir.

Diğer Problemler

Karın (karın) organlarının bir kısmı veya tamamı vücut dışında olduğu için omfalosel ile doğan bebeklerin başka sorunları olabilir. Karın boşluğu, vücutta bu organları tutan boşluk, normal boyutuna ulaşamayabilir. Ayrıca, özellikle organların etrafındaki kese kırılırsa enfeksiyon bir endişe kaynağıdır. Bazen bir organ sıkışabilir veya bükülebilir ve kan akışı kaybı organa zarar verebilir.

Omfalosel İle Kaç Bebek Doğar?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya göre her 4.200 bebekten yaklaşık 1’inin omfalosel ile doğduğunu tahmin ediyor.1 Omfalosel ile doğan birçok bebeğin ayrıca kalp kusurları, nöral tüp kusurları ve kromozomal anormallikler gibi başka doğum kusurları da vardır.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Çoğu bebekte omfaloselin nedenleri bilinmemektedir. Bazı bebeklerde, genlerindeki veya kromozomlarındaki bir değişiklik nedeniyle omfalosel vardır. Omfalosele, annenin çevrede temas ettiği şeyler veya annenin yediği veya içtiği şeyler veya hamilelik sırasında kullandığı bazı ilaçlar gibi genlerin ve diğer faktörlerin bir kombinasyonundan da kaynaklanabilir.

Doğum kusurlarından etkilenen birçok aile gibi biz de CDC’de bunlara neyin sebep olduğunu bulmak istiyoruz. Kusurlu bebekler arasında daha yaygın olan faktörleri anlamak, nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olacaktır. CDC, omfalosel gibi doğum kusurlarının nedenlerini ve risklerini anlamak için Ulusal Doğum Kusurlarını Önleme Çalışması (NBDPS; 1997-2011 doğumlular) gibi büyük çalışmalar üzerinde işbirliği yapan Doğum Kusurları Araştırma ve Önleme Merkezlerini finanse etmektedir.

Son zamanlarda, CDC araştırmacıları, omfaloseli bir bebek sahibi olma riskini etkileyebilecek bazı faktörler hakkında önemli bulgular bildirdiler:

  • Alkol ve tütün: Alkol tüketen veya aşırı sigara içen (günde 1 paketten fazla) kadınların omfaloseli bebek sahibi olma olasılığı daha yüksekti.
  • Bazı ilaçlar: Hamilelik sırasında seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) kullanan kadınların omfaloselli bir bebek sahibi olma olasılığı daha yüksekti.
  • Obezite: Hamilelikten önce obez veya fazla kilolu olan kadınların omfaloseli bir bebek sahibi olma olasılığı daha yüksekti.

CDC, omfalosel gibi doğum kusurlarını ve bunların nasıl önleneceğini incelemeye devam ediyor. Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı artırmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Teşhis

Omfalosel, hamilelik sırasında veya bebek doğduktan sonra teşhis edilebilir.

Hamilelikte

Hamilelik sırasında, doğum kusurlarını ve diğer koşulları kontrol etmek için tarama testleri (doğum öncesi testler) vardır. Omfalosel, kan veya serum tarama testinde anormal bir sonuçla sonuçlanabilir veya bir ultrason sırasında görülebilir (bebeğin resimlerini oluşturur).

Bebek Doğduktan Sonra

Bazı durumlarda, bir bebek doğana kadar bir omfalosel teşhis edilemeyebilir. Bir omfalosel doğumda hemen görülür.

Omfalosel Tedavisi

Omfaloseli olan bebekler için tedavi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

  • omfaloselin boyutu,
  • diğer doğum kusurlarının veya kromozomal anormalliklerin varlığı ve
  • bebeğin gebelik yaşı.

Omfalosel küçükse (bağırsağın sadece bir kısmı göbeğin dışındaysa), genellikle doğumdan hemen sonra bağırsağı karnın içine koymak ve açıklığı kapatmak için ameliyatla tedavi edilir. Omfalosel büyükse (göbek dışındaki birçok organ), onarım aşamalar halinde yapılabilir. Açığa çıkan organlar özel bir malzeme ile kapatılabilir ve zamanla organlar yavaş yavaş tekrar göbeğe taşınacaktır. Tüm organlar tekrar göbeğe yerleştirildiğinde açıklık kapanır.

Yorum yapın