Omuz Ağrılarının Nedenleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Omuz eklemi vücudumuzun en hareketli eklemidir ve günlük faaliyetlerde en şık kullandığımız eklemimizdir. Omuz eklemlerinin aşırı kullanımı sonucunda yorgun düşmesi ya da bazı travmalara maruz kalması omuz ağrısına neden olan bazı hastalılara neden olmaktadır. Fizik tedavisinde omuz ağrısına sebep olan etken omuz kaslarının yırtılması ya da sıkışmasıdır.

Özellikleri kolların yukarı kaldırılması sonucunda bu kaslar bağ ve kemik yapıların arasında sıkışmaya ve strese nede olmaktadır. Aşırı stres omuz ağrısı riskini artırdığı için kişilerin aşırı stressen uzak durması gerekmektedir. Özellikle genç yaşlardaki kişilerde omuz kas yırtılması ya da sıkışmasına bağlı omuz ağrılarını en büyük nedenleri dayanıksız olmaları çoğunlukla ani fırlatma ve atma gibi aktivitelerin yapılması sonrasında gelişen ani ağrılardır. Yaşlılarda ise omuz yırtılmasının ya da sıkışmasının en önemli nedenleri dejeneredir farklılıklardır. Bunlar haricinde omuz ekleminin içinde bulunana kılıf ve tendoların iltihaplanması, omuz eklemlerinin kireçlemesi boyun fıtığı kulunç ağrıları ve kırıklar gibi nedenler omuz ağrısına neden olmaktadır.

Klinik Çalışmalar

Omuzlarda kas sıkışmasından kaynaklanan ağrılar çoğunlukla kafada yapılan hareketlerde kendini belli eder. Özellikle gece uykuda omuzun üzerine yatılmasından etkilendiği için omuz ağrısını artmasına neden olur. Bu durumda ağrıya bağlı olarak omuz hareket ettirildiğinde ağrı ya da hareket edemem gibi problemler görülür. Gençlerde görülen omuz kas yırtılmasını nedeni ani fırlatma ya da yanlara doğu açılı olan kolların üzerine düşe gibi nedenlerden kaynaklanır.

Travma sonucunda da omuz ağrısı ya da omuzları yana açamama gibi sorunlar görülür. Bununla beraber kolun üst kısmında morarmalar görülür. Yaşlılarda meydana gelen kas yırtılması gençlere göre daha uzun âmânda geliştiğinden dolayı ani gelişen bir ağrı söz konusu değildir. Bazı hastalarda tam kas yırtılmalarında ağrı olmayabilir, yalnızca omuzda hareket kısıtlılığı görülebilir. Bunu için de fizik tedavi süreci başlayabilir.

Omuz eklemlerinde kireçlenme olan hastalara ise omuz ağrıları, omuzda hareket kısıtlılığı ve omuzun hareket etmesi sonucunda eklem içinde çıtırtı gibi kırılma sesleri görülür. Sırt ve boyun kısmında meydana gelen kulunçları, fizik tedavi doktoru tarafında teşhis edilmesi gerekmektedir.

Buyun fıtığı olan hastalarda C5sinir kökünde baskı olursa omuz ağrısı görülür omuz ağrısına neden olan tüm bu etkenlerin ayrımında hastanın durumu ile uzman doktorun teşhisi ve de tedavi yöntemi çok önemlidir.

Kemik ve eklem yapıları ile ilgi bilimsel çalışmalarda düz grafikler daha çok faydalı olmaktadır. Günümüzde özellikle omuz kasların yırtılması yada sıkışmasını daha hızlı tespit etmek için ultrasonografi çekilmektedir. Omuz patolojileri ile ayrıntıları alabilmek için hastalara EMAR (MR) çekilmektedir.

Omuz Ağrıları Tedavisi

Omuz ağrısında çoğunlukla ağrılara uygun ilaçlar ergonomik düzenlemeler ve ağrıya eden olan probleme uygun egzersizler fizik tedavi uygulamaları manuel tedavi ile mahallî akıtma gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fizik tedavi uzmanları ise omuz ağrılı hastalara Proloterapi, steroid enjeksiyonu, proto PRP, PRP, Tetik nokta enjeksiyonu, blokajı gibi tedavi yöntemleri uygulamaktadır. İleri düzeydeki omuz ağrılarında ise cerrahi müdahale uygulanır.

Yorum yapın