Ön Çapraz Bağ Yırtığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ön çapraz bağları dizimizdeki kemikleri bir arda tutan 4 ana bağdan birisidir ve diz satabilesinin %90 ‘anını sağlamakta görevlidir. Genellikle genç yaşlarda görülen spora bağlı vuruk sonrasında ya da düşmeden kaynaklanan kışı yırtıklar veya ön çapraz bağını tamamının kopması gibi problemler görülür. Sık koşan birinin aniden durması, burkulma veya zıplama gibi spora bağlı hareketler sırasında görülür.

Ön çapraz bağı yırtığı olan hastalar sıklıkla fizik tedavi uygulamaları ile değerlendirmeye alınır.

Klinik Tablo

Ön çapraz bağ yırtılmalarında b bağın damarsal ağı da zarar gördüğü için eklem içerisinde sık sık kanamalar görülür. Bu duruda diz ağrır ve diz de hareket kısıtlığı meydana gelir. Teşhis in fizik tedavi ve ortopedi uzmanlarının yapacağı muayene teknikleri kullanılır. Arıca ön çapraz bağ yırtıklarının yanında menüsküs yararlanmaları ile çapraz bağı bağlı olduğu kemik yapılarında kopma kırıklıkları da görülür. Bu kopma kırkılarını görmek için en etkili tanı yöntemi düz grafilerdir. Ön çapraz bağı yırtığını ve ona eşlik eden bir diğer sorun ise yumuşak doku patolojilerini teşhisinde EMAR( MR ) kullanılır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ön çapraz bağlarında görülen kısmi yırtıkları uygun güçlendirme programı ve fizik tedavi rehabilitasyonu uygulamaları için tedavi edilir. Özelikle sporcularda görülen izole ön çapraz bağ yırtığında ise, hastaya yaklaşık 6 ay boyunca fizik tedavi uygulaması ile atelleme tedavi yöntemi uygulanır.

Genç yaşta hareketli bir yaşam tarzına sahip olanlarda görülen tam ön çapraz bağ kopmasında hasta hemen ameliyat edilmelidir.

Aksi halde hastanın dizinde instabilite gelişecek ve dizin menisküs ve kıkırdak dokuları da hasar görecektir. Ameliyat sonrasında eklem hareketi ile gücünü yerine getirilmesi ve koruması çok önemlidir. Bu yüzden ameliyat olan hastanın eklemlerindeki hareket açıklığı ile kas gücünün düzeltilmesi için fizik tedavi rehabilitasyonuna başlaması gerekir. Daha sonra ise tedaviye ek olarak CYBEX cihazıyla kas güçlendirme egzersizleri yaptırılır. Fizik tedavi süreci ise hastanın yaşam tarzına, ameliyatın ciddiyetine ve fiziksel durumuna göre 1 ifa 6 ay arası devam eder.

Yorum yapın