Oppo’dan Değiştirilebilir Kameralı Telefon Patenti

Kullandığımız akıllı telefonlar eskidiğinde yenisini almaktan başka bir çözüm bulunmuyor. Özellikle kamera teknolojileri çok hızlı geliştiği için yeni aldığınız bir telefonun bile kamerası 2-3 yıl sonra yetersiz hale gelebiliyor. Oppo’nun değiştirilebilir kameralı telefon patenti, gelecekte telefonların kameralarının yükseltilebilmesinin önünü açacak gibi görünüyor.

Ortaya çıkan patentte değiştirilebilir kameralı telefon konsepti görülüyor. Bu patentte telefonun kamerası takılıp çıkartılabiliyor. Böylece bir kameranın yerine bir başka kamera takılması mümkün oluyor. Üzerinde iki adet sensör barındıran kamera modülü; USB-C, Wi-Fi ve Bluetooth olarak bağlantı kurabiliyor. Dolayısıyla selfie çekebilmek için arkada yer alan kamera modülünü çıkarıp ön tarafa sabitlemek yeterli oluyor. Kamera modülünün kendine ait bir lityum iyon pile sahip olduğu da belirtilenler arasında yer alıyor.

Yakın Tarihte Değiştirilebilir Kameralı Telefon Görme İhtimalimiz Epey Düşük

Akıllı telefon üreticileri şu sıralar tamamen ekran içinde yer alan selfie kameralarını geliştirmeye odaklanmış durumda ve ilk ortaya çıkan modellerin kalitesi maalesef istenen seviyede değil. Bu açıdan baktığımızda çıkarılabilir kamera modülü gibi iddialı bir teknolojinin yakında hayatımıza girmesi zor görünüyor.

Her parçası ayrı ayrı değiştirilebilen modüler telefon fikri aslında yeni sayılmaz. Daha önce LG, Motorola ve Google’ın benzer modüler telefon konseptleri ortaya çıkmış ancak bu ürünler bir türlü gerçeğe dönüşmemişti. Umarız Oppo bu patenti kağıt üzerinde bırakmaz ve gelecek yıllarda çıkarılabilir kamera teknolojisini hayata geçirebilir.

Yorum yapın