Örgü Bebek Tulum Battaniye Nasıl Yapılır?

Genellikle yeni doğan bebekler için kullanılan tulum battaniyeler oldukça kullanışlı olmaları ile bilinir. Birçok bayan nasıl yapacağınız bilmediği için işlemekten çekinse de aslında tulum battaniye oldukça kolay bir yapıma sahiptir. Ayrıca işlemesi de oldukça kolay olan bu el işi bitişinde şahane bir görüntü oluşturur. Buda verilen zahmete değdiğinin bir göstergesidir. Şimdi gelelim tulum battaniye ölçüleri malzemeleri ve yapılışına. Öncelikle;

Malzemeler

  • 5 numara örgü şişi
  • En az 3 yumak ip ayrıca pompom takmak isterseniz artık renkli ipler

Yapılışı

Öncelikle 80 ilmek yani 40 çift olarak şişin üzerine ilmek atıyoruz. Sonrasında ise en az 5 sıra haruşe işliyoruz. İşlediğimiz 5 sıra hauşeden sonra 8’şer ilmek sağda 8 ilmek solda olmak üzere iki yarıyor ve kalanları da 14 ilmek düz 2 ilmek ters olarak işliyoruz. Bu enine olacak şekilde çıkacak bir model olacaktır. Sonrasında ise bu şekilde en az 155 cm olana kadar işlemeye devam ediyoruz. Şapka kısmını da işleyip ikiye katladıktan sonra dikelim.

Daha sonra da içine biraz ince sünger ve belirlediğiniz bir kumaştan parça keserek dikelim. Pomponlar için küçük bir kartona bol bol ip sarın ve iki yanda keserek birleştirip dilimlerin üzerine yerleştirin. İsterseniz pompon yerine düşme veya başka şeylerde kullanabilirsiniz.

Bu tamamen sizin zevkinize ve hayal gücünüze kalmış bir durumdur. Yapılışı oldukça kolay olan bu modeli dilimli olarak yapmak istemez iseniz düz bir model olarak da yapmanız veya Selanik modeli ile de yapmanız mümkün olmaktadır. kullanışlı bir aparat olan bu aparat ile çocuğunuz dışarıda hiç üşümeyecek ve sizde rahat bir nefes alacaksınız.

Sadece düz haruşa veya Selanik olarak değil başka model ve tasarımları da yine yapmak mümkün olmaktadır. Derya Baykal bebek uyku tulumu modellerini internetten araştırabilirsiniz.

Ayrıca hayal gücünüzü geliştirerek kendiniz de yapabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Birçok kadın evde el işi işleyerek ek gelir yapıyor. Hem kendi kazanıyor hem de başkalarının faydalanmasını sağlıyor. Bu tamamen tercih meselesi olarak biliniyor. Fakat önemli bir gerçek var ki o da bu örgü ve dantel işleri bize büyüklerimizin mirası ve sahip çıkılmayı hak ediyor. Bu yüzden yapalım ve kızlarımızın da yapmasını sağlayalım.

Yorum yapın