OSGB Ne İşe Yarar?

Firma ya da şirketlerin bünyesinde çalışan ya da üretim tesislerinde görev alan çalışanların sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalışabilmeleri ve sağlıklarının korunabilmeleri adına bakanlıklar tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Devletin bu konuda belirli kuralları bulunmaktadır. Temel anlamda ne işe yaradıkları incelendiğinde; iş güvenliği, iş sağlığı, eğitim, risk analizi, sağlık taraması ve daha pek çok faaliyette bulunurlar. Hizmet verdikleri işyerinin güvenlik tedbirleri konusunda sorumluluk sahibidirler.

Risk analizi ile olası riskleri tespit edip çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehdit edebilecek unsurları ortadan kaldırır, önlem alırlar. İlgili yasaya göre tüm fabrikaların bu birimin sunduğu hizmetlerden yararlanma zorunluluğu bulunmaktadır. Orta ölçekli işletmelere uygun fiyat seçenekleri sunulmaktadır. İşyerinin her türlü güvenlik tedbirinden sorumlu olan osgb birimi alanında uzman personeller ile hizmet verir. Firma ve şirket sahiplerinin bu konuda yanlış düşünceleri bulunmaktadır. Bu kurumlar insan kaynağı sağlayan danışmanlık firması değildir. Yasalar ve yönetmeliklerle belirlenmiş ceza-i sorumlulukları olan firmalardır. İşyeri sağlık ve güvenliği konusunda yetkili merciilerdir.

Bu bakımdan her firma yetkilisinin işyeri güvenliğini sağlayabilmek adına belirli kurallara uyması mecburidir. 50 kişi ve üzeri çalışanı bulunan kurumların doğrudan bu hizmetten yararlanma zorunluluğu bulunmaktadır. Sağlıklı ortamlar içerisinde iş performansı da artacağından işveren zarardan çok faydasını göreceği bir birimden de yararlanmış olacaktır.

Yorum yapın