Osmanlı Yadigarı Mostar Gezilecek Yerler

Bazı şehirler bit kadar ifadesi gibi kısa bir tanıma sığar, hele de bu şehre İstanbul gibi bir küçük ülkeden gittiyseniz! Mostar köprüsü dendiğinde hatırlanan bu kent de işte o bit kadar şehirlerden. Mostar gezilecek yerler turlamanız ve turist modundan çıkıp ezberinize almanız taş çatlasa 3 saat, bilemediniz 4 saat; ama bir gece sürmez inanın! Diyelim ki gitmediniz kaldınız, Mostar köprüsü ışıl ışıl oluyor gece, kaçırmayın. Diyelim ki vaktiniz dar, Mostar gezilecek yerler arasında en özellerini listenizin en başına alın! Mostar gezisinde ne gördük, ne yedik, neler yaptık hepsini anlattık. Boşnakça’da ‘köprü bekçisi’ anlamına gelen Mostar şehrini isterseniz bir de bizden dinleyin!

Mostar nasıl bir şehir sorusuna bir tasvirle cevap verelim. Yüksek bir coğrafyada gibi hissettiriyor, yeşili mavisi göz kamaştırıyor ve inzivadaymış gibi dinlendiriyor. Neretva Nehri’nin iki yakasını çevrelen Arnavut kaldırımlı çarşısında gezerken küçük küçük dükkanlarla renkleniyor, bazen küçük hediyelik eşyalar bazen de mazi kokan antikaların sergilendiği uzun tezgahlarda dalıp gidiyorsunuz. Çok kültürlü bir şehir Mostar. Müslümanlar, Hristiyanlar çoğunlukta fakat farklı inanca sahip küçük azınlıklar da var. Ünlü Mostar Köprüsü‘nün bir yakasındaki esnaf Boşnak, diğer taraf ise Sırp.

Kavgalıyken barışmak bazen sarıp sarmalanmak anlamına gelmez ya, bizlerle Sırpların elektriği hiç bir zaman tutmamış, sevmiyorlar Türkleri… Sevseler de sevmeseler de Fatih Sultan Mehmet’in burası bizim dediği günden, yani Osmanlılardan birçok yadigar var bu şehirde. Hemen hemen hepsi geleneksel tarzda binalarla çevrelenmiş sokaklarıyla yorgun bir şehir Mostar. Biraz duygusal, ama asla arabesk değil, daha çok senfoni gibi. Camiler, eski binalar ve rüzgarın içine karışan geçmişin sesi kanınıza işliyor, kalpten geleni dokumaya, şiir yazmaya, resim yapmaya itiyor adeta.

Mostar Gezilecek Yerler

 • Mostar Köprüsü
 • Karagöz Bey Camii
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Çarpık Köprü (Eğri Köprü diye de geçiyor)
 • Köski Mehmet Paşa Camii
 • Hamam Müzesi
 • Biscevica Evi
 • Kaytaz Evi
 • Müslüm Bey Konağı
 • Tara Kulesi
 • Partizan Abidesi

ve tabii çok yakınlarında bulunan Blagay Tekkesi (Alperenler Tekkesi)

Mostar Ulaşım

Mostar ulaşım esnasında keyif veren yol manzaralarıyla da ünlü. Mostar gezilecek yerler rotası bir yana, yanı başınızdan akan nehrin mavisinin ruh aydınlatan etkisi, yeşilliği de bir başka tonda. Arabayla gidiyorsanız arada durup mis gibi havayı içinize çekin ve hala böyle güzel coğrafyalar var da gelip görebiliyoruz diye şükredin. Eğer bizim gibi özel araçla geliyor ve Saraybosna sonrası uğradığınız bir rotadan devam ediyorsanız ortalama hızla 1,5 – 2 saat arasında Mostar’a ulaşabiliyorsunuz.

Araçla değil de otobüsle gelecekseniz Saraybosna’dan Mostar’a giden otobüsler tren garının hemen yanındaki Autobuska Stanica Sarajevo adındaki küçük terminalden kalkıyor. Kişi başı otobüs bilet fiyatı ise 15 km ve 2,5-3 saat arasında Mostar’a ulaşıyor. Bir de tren gidiyormuş fakat önermiyorlar. Nedeni trenlerin oldukça eski, klimasız ve hantal olması.

Mostar Konaklama

Açıkçası çok da bilmiyoruz şehrin otellerini. Çünkü Airbnb’yi tercih ettik yine. Şık bir bahçe katında açık mutfaklı modern tasarımlı bir evde kaldık. Kahvaltıyı marketten aldıklarımızla yaptık. Siz de kendi başımın çaresine bakarım diyorsanız ve ekonomik bir konaklama tercih ediyorsanız airbnb’yi tercih edebilirsiniz. Ya da booking.com gibi güvenilir adreslerden otelinizi seçebilirsiniz.

Mostar’da Ne Yenir?

Mostar’a giderken şehrin yollarının kenarlarında pek çok etçi göreceksiniz. Nasıl ki bizim otoban kenarlarında çöp şiş, mangal, kebap durakları var, Mostar yolları otoban olmasa da burada da birçok kuzu çevirmeci mevcut.

Ama siz gideceğim yere varayım da karnımı orada doyurayım diyorsanız Saraybosna’daki lezzetlerin yanı sıra nehrin yeni tutulmuş balıklarının da tadına bakabilirsiniz. Tavuk, et çeşitleri (domuz da tüketiyorlar, yemiyorsanız mutlaka belirtmeniz gerekiyor) mantılar bizim sofralarımızdan daha lezzetli. Sofraya otururken duyduğumuz açlık desibelinden değil bize çok lezzetli gelmesinin sebebi, hayvanların beslendiği doğa elbetteki.

Mostar’dan Ne Alınır?

Mostar alışveriş açısından çok heyecan doğuran bir yer değil bizce. Satılan hiçbir şey daha önceden görmedim diyeceğiniz türden değil. Doğu ezgisindeki bir çok yerde bakırcılar çarşısı var biliyorsunuz, işte onlardan biri de bu şehirde. Ünlü Mostar Köprüsü‘nün iki yanında uzanan çarşıda el emeği objelerden, sanatsal resimlere hatta eski asker apoletinden, üniformasına kadar pek çok şey görebiliyorsunuz. Fiyatlar ortalama, alınmayacak kadar pahalı değil ama alınmaya değer mi bilemedik.

Yorum yapın