Otomatik Ödeme Talimatından Bankaların Kazancı Nedir?

Bankalar bizim verdiğimiz otomatik fatura ödeme talimatlarından ne kar ediyor, otomatik ödeme talimatlarında bankaların karı ne? Faturalarımız için verdiğimiz otomatik ödeme talimatlarında banka bizden para kesiyor mu, Otomatik ödeme talimatı verirsek bundan bizim ne gibi kazancımız olabilir? Otomatik ödeme talimatlarında bizim bir zararımız olur mu? Banka müşterilerinin aklına takılan bu ve buna benzer soruları yazımızın devamında yanıtlamaya çalışacağız.

Otomatik Ödeme Talimatından Bankaların Kazancı?

Evet arkadaşlar, otomatik ödeme talimatı verildiğinde bankaların bu işten ne gibi kazançları oluyor? Sonuçta otomatik ödeme talimatı verilen faturayı ilgili banka ödüyor, ödüyor ödemesine de babasının hayrına ödemiyor, hatta fatura sahibine belirli miktarlarda promosyon bile veren bankalar var. Faturayı ödediğinde ne gibi kazanımları oluyor..faturalarımız için verdiğimiz otomatik ödeme talimatlarında banka bizden para kesiyor mu, ne kadar keser? bu konuyu çok merak edenler için edindiğimiz bazı bilgileri sizlerle paylaşma gereği duyduk.

Otomatik fatura ödeme işlemi Öncelikle bu banka için işlem hacmi demektir, bu ise bankalar için + puan kabul edilir.

Ödeme gününde hesabında yeterli para yoksa + hesaptan öder ve senden faizini alır yani bir anlamda ZORLA KREDİ VERMİŞ olur.

Ayrıca bildigim kadarıyla banka ilgili kuruma parayı hemen ödemiyor senden parayı alır belirli periyot bekletip öyle öder.

Banka tarafından müşteriye satılan her ürün müşterinin bankaya olan bağlılığını arttırır. Diğer bir pencerede, otomatik ödemeniz olduğunu için hesapta para bırakırsınız ve sonuç olarak vadesiz mevduat artar. Eğer hesapta paranız yoksa kredili mevduat hesabı faturayı öder ve kredili mevduat hesabının faizinden, faiz geliri elde edilir.

Bazı bankalar kart ücreti almamak için otomatik ödeme talimatı verin der böylelikle sürekli müşteri kazanmış olurlar.

Bunlar işin önemsiz kısmı daha çok kar ise siz hernekadar düzenli ödesenizde kartlarını düzenli ödeyenlerin sayısı çok azdır, çogunluk ya asgariyi öder (en azından belirli bir süre)

Ayrıca nakit avans cekende çoktur bunlarla da banka kazanır..

Yani banka sizin gibi düzenli ödeyenlerden çok kazanmayabilir ama kredi kartı verdiği diğer müşterilerinden bunu fazlasıyla çıkarır, örneğin benim bulunduğum yerdeki icralarda icra takiplerinin %70 civarı banka takipleridir…

Bazı bankalar en az iki otomatik ödeme talimatı verilmezse banka mevduat hesabınızdan yıllık hesap işletim ücreti adı altında para kesmekte.

Ayrıca bir kişi kredi kartını düzenli bile ödese, en minimum olarak o kartın piyasada dolanırlığını arttırıyor. Peki kartın piyasada güçlü olması ne demek? Bu sayede bankalar iş yerlerine point of sale (POS) cihazı satıyorlar. Bu cihazlardan yapılan işlemlerden komisyon alınıyor ya da belli bir süre iş yeri parayı bankadan alamıyor, o zamanda komisyon ödemiyor. örneğin 35 gün. o kadar sürede para mevduat olarak beklemiş oluyor.

Bankalar için mevduatın ne önemi var diyecek olursanız?

Basitçe bankaların işi mevduat toplayıp, kredi satmaktır. Mevduat banka için bir nevi kaynaktır yani. Bunun içinde en güzel kaynak yani maliyetsiz olan kaynak vadesiz mevduattır.

Vadesiz mevduat, pos, çek, otomatik ödeme gibi ürünlerin satılmasıyla arttırılabilir. Bu durum bizlere küçük gibi görünse de sayı itibariyle çok fazla ve kümüle olarak büyük önem taşır.

Otomatik ödeme verene puan veriyoruz… İşte müthiş bir kampanya. peki neden?

1- otomatik ödeme satıyorsun, 2-vadesiz hesap açıyorsun, 3- kredi kartı satıyorsun…

3 tane ürün cepte düşünsenize maaşınız bankaya akmaya başladı. derken evleniyorsunuz paraya ihtiyacınız var. Zaten size sürekli sunulan kredi tekliflerinden bir tanesine hemen o zaman evet diyorsunuz.

4. Ürünümüz kredi…. ve ve bunun yanında 5. hemen ikiz kardeş olarak geliyor. Ne mi o? Tabi ki sigorta

bakın kaç ürün yaptı, tam 5 tane ürün… Derken size fon, altın vs gibi bir sürü ürün sunularak daha çok satış yapılabilir…

kazan kazan ilkesi sende kazan bankada kazansın:)

Peki faturalarımız için verdiğimiz otomatik ödeme talimatlarında banka bizden para kesiyor mu, kesiliyorsa neye göre ve ne kadar kesiyor?

Eğer ki siz faturanız için otomatik ödeme talimatını ilgili bankada bulunan kredi kartınız üzerinden verirseniz sizden her fatura için belirli miktarlarda kesinti yaparlar ama otomatik ödeme talimatını vadesiz hesabınızdan verirseniz herhangi bir ücret kesintisi yapmazlar.

Otomatik Ödeme Talimatı Verirsek Bizim Ne Kazancımız Olur?

Olaya diğer açıdan bakmak gerekirse otomatik ödemeler bazı konuda çok büyük avantaj sağlayabilmektedir. En basitinden 150 tl lere kadar varabilen kredi kartı aydatlarından veya 3 ayda bir alınan hesap işletim ücretlerinden muaf tutulabilirsiniz. Belli dönemlerde komisyon adı altında para puanlar kazanabilirsiniz. Diğer önemli bir avantajı da özellikle zaman açısından kaybınız olmaz.

Kısaca özetleyecek olursak;

Bankaların istinat ettiği akidei iman KAR ETMEK tir. Bankaların nezdinde iktisat, maliye, hukuk, tüketici hakları ve diğer konularda eğitimili birikimli personeller vardır. Politikalarını bu birikimli personele göre dizayn eden güçlü örgütlerdir. Vatandaşa karşı çok avantajlı durumdalar. Eğer birilerine tavuk veriyorlarsa mutlaka alacakları KAZ ı garanti etmişlerdir.

Yorum yapın