Otomobillerin Kör Nokta Sorununu Çözen Teknoloji

Neredeyse uçan araçlar hayatımıza girmeye başlayacak ancak arabalardaki kör nokta problemi halen etkin bir şekilde çözülebilmiş değil. Her yıl kör nokta sorunu nedeniyle binlerce trafik kazası meydana geliyor. Bu sorunu çözebilmek için bazı teknolojiler kullanılıyor olsa da bu teknolojilere yalnızca üst segment otomobillerde yer veriliyor. Hal böyle olunca söz konusu sorunu çözebilecek nitelikte ve yaygın olarak kullanılabilen bir teknoloji bulunmuyor. 14 yaşındaki genç Alaina Gassler’in geliştirdiği sistem, kör nokta sorununa basit ama etkili bir çözüm getiriyor.

Kör Nokta Kabusuna Yaratıcı Çözüm

Gassler’in geliştirdiği sistem sadece iki parçadan oluşuyor; projektör ve bir adet kamera. Kör noktadaki yere dönük olan kameradan gelen görüntüler, araç içerisindeki projektöre aktarılıyor. Bu projektör de görüntüyü ön camın yanlarında bulunan çerçevelere yansıtıyor. Netice olarak araç içerisindeki çerçeveler görünmez oluyor ve söz konusu görüş probleminin önüne geçiliyor. Projektörün görevini iyi bir şekilde yerine getirebilmesi için yansıtıcı özellikte bir kumaştan yararlanıldığı belirtiliyor. Bu materyal kullanılmadığında sürücü koltuğunda oturmayanların ışıktan rahatsız olduğu ve baş ağrısı yaşayabildiğini belirten Gassler, yansıtıcı özellikteki materyal sayesinde yalnızca sürücünün görüntüyü görebildiğini ifade ediyor. Sürücü koltuğunda oturmayanlar ise yalnızca siyah bir kumaş parçası görebiliyor.

Düşük maliyetli olmasıyla ve her araç modeline kolaylıkla uygulanabilir yapısıyla dikkat çeken sistem, şimdilik bir prototip olmaktan öteye gidemiyor. Bir diğer yandan henüz ehliyeti bile olmayan küçük bir çocuk tarafından böyle yaratıcı bir işin ortaya çıkarılması oldukça etkileyici. Kör nokta problemine son veren teknolojinin nasıl çalıştığına haberin görselindeki videodan göz atabilirsiniz.

Yorum yapın