Otoparka Çekilen Araçlar Nasıl Çıkarılır?

Özellikle büyük şehirlerde sık karşılaşılan bir sorundur arabanın çekilmesi. Araç fazlalığından kaynaklanan trafik yoğunluğu ve park yeri azlığı sebebiyle aracımızı bazen bulduğumuz yere koyarız.

Bu park yeri kimi zaman 2. Şerit olabildiği gibi bazen de park yapılmaz levhalarının bulunduğu yerler olur. Aceleden buna dikkat etmeden aracımızı bırakır gideriz. Bu olay sürprizlerle karşılaşmamıza vesile olmaya açıktır. Tekrar arabanın başına geldiğimizde aracımızı bir çekici üzerinde görmemiz çok olasıdır. Hatta bazen de aracımızın yerinde yeller esiyor olabilir.

Arabam Yerinde Yok Ne Yapmalıyım?

Eğer park ettiğiniz yerde aracınız yoksa yapılacak tek bir işlem vardır. Bulunduğunuz mahalden sorumlu polis karakolunu öğrenmelisiniz. Karakola giderek araç plakanız ve kimliğiniz ile aracınızın çekildiği yeri öğrenerek ilgili otoparka gitmeniz gerekir.

Otoparkın girişinde ofise geçerek kendinizi tanıtıp aracınızı geri almakla ilgili işlemlere başlarsınız. İlk olarak size park cezası kesecekler. İkinci olarak çekici ücreti ve arabanızın otoparkta kaldığı gün kadar otopark ücretini hesaplayacaklar. Bu çıkan tutarları ödemeden aracınızı otoparktan alamazsınız.

Ödeme işlemi yapıldıktan sonra sizinle gelecek bir görevli ile aracınızı teslim alabilirsiniz. Bu esnada aracınızı kontrol etmeniz varsa çekme işlemi esnasında meydana gelen sorunları kayıt altına almalısınız. Aksi taktirde sigorta şirketiniz ödeme yapmayacaktır.

Aracımı Çekiciye Bindirirken Yetiştim Ne Yapmalıyım?

Eğer park ettiğiniz yere geldiğinizde aracınız çekiciye bindirilmiş veya bindirilirken görürseniz hemen kendinizi tanıtarak aracınızın geri indirilmesini talep etmelisiniz. Bu durum da çekici aracınızı geri indirmek mecburiyetindedir.

Bu kanuni bir zorunluluktur ve bu zorunluluğu çekiciye söylemelisiniz. İndirir ise sadece park cezası ödeyerek aracınızı geri alır ve diğer işlemlerden kurtulursunuz. Eğer çekici aracınızı geri indirmeyi reddeder ise bunu hemen bir tutanak ile kayıt altına almalısınız.

Bu tutanak görüntü kaydı olabileceği gibi yazılı olarak imza altına almak suretiyle de olabilir. Ancak aracınızı indirmeyi kabul etmeyen çekici şoförü imza atmayı da reddedecektir. Gereken ödemeleri yaparak aracınızı aldıktan sonra ödeme belgeleriniz ile mahkemeye başvurduğunuz zaman park ücreti dışında kalan paraları yasal faizi ile birlikte alabilirsiniz.

Yorum yapın