Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odası evde en fazla vakit geçirdiğimiz ve yakın misafirlerimizi ağırladığımız bir alandır. Oturma odası tasarlanırken kafa karışıklığı yaşıyor ve nereden başlayacağını bilmiyorsanız sizler için sıralayacağız.

Neye Dikkat Çekmek İstediğinizi Belirleyin

Odanızda dikkat çekmesini istediğiniz alanı ilk olarak seçmelisiniz. İçeri girerken ilk olarak mobilyalarınızın mı yoksa duvarlarınızın da yahut objelerin mi dikkat çekmek istediğinizi düşününce karar verin. Bu karar tüm odanın şekillenmesini sağlar. Kafanızda tüm odayı canlandırın ve ana noktanızı belirledikten sonra satın alma işlemlerine başlayın.

Genel Ruhu Önemseyin

Oturma odası enerjisi çok önemlidir. Bazı evler kendini soğuk gösterir ve girdiğiniz zaman huzurlu hissetmezsiniz. Bazı evler o kadar renklidir ki bir süre sonra insanı yorar bazı evlerde o kadar soğuktur ki enerjinizi düşürür. Sizin ruhunuza göre tasarlamaya özen gösterin. Kendi sıcaklığını ve modunuzu odaya yansıtmak en doğru karar olacaktır.

Aydınlatma Alırken Korkak Davranmayın

Genelde oturma odası dekorasyonunda aydınlatma en sona bırakılır. Ancak küçük bir dokunuş bile mobilyalarınızı çok farklı gösterebilir. Oturma odasını planladıktan sonra aydınlatma noktalarını pencerelere ve güneşin açısına göre belirleyin. Aplikeler veya LED aydınlatmalar kullanarak çok daha sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

Odanıza Uygun Mobilyalar Seçin

Odanızın ölçülerine uygun mobilya seçin. Genelde oturma odalarında gösterişli ve büyük ebatlı mobilyalar seçilir. Ancak o oda koltukların oturması için değil sizin yaşam alanınız olarak tasarlanmalıdır. Bu sebepten kendinize mümkün olduğu kadar alan yaratmalısınız.

Renk Uyumu Önemlidir

Odanın renkleri sizi etkiler. Renk seçimini doğru yapmak altın kuraldır. Birbiri ile uyumlu renkleri düşünmek yerine sizin sevdiğiniz renkleri odanıza yansıtabilirsiniz. Örneğin mavi tonlarını seviyorsanız mavi ana tonlu yanında pembe veya mor ara renkler kullanarak enerjiyi kırabilirsiniz. Bunun için sıcak ve soğuk renkleri karıştırabilirsiniz. Yahut ışığı az alan bir odaysa aydınlık renkler seçmek gerekir.

Küçük Evlerde Oturma Odası Dekorasyonu

Küçük evlerde oturma odası dekorasyonu minimalist formlarda yapılmalıdır. Örneğin koltuk takımı yerine köşe takımı ve berjer seçmek doğru olacaktır. Büyük bir TV ünitesi yerine fonksiyonel arayışlara girebilirsiniz. Aydınlık renkler kullanılmalı ve aynalara yer verilmelidir. Ayna odaya derinlik katarak daha büyük görünmesini sağlayan sihirdir.

Yorum yapın