Pamukçuk Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yeni doğan bebeklerde sık rastlanan ve tedavisi mümkün olan pamukçuk hastalığı aslında bir mantar türüdür ağız içinde veya resimde de gördüğünüz gibi dil üzerinde beyazlık oluşmasıdır. Genelde yeni doğan bebeklerde görülür bu durum anne ve babaları endişelendirir. Endişe edecek bir şey yoktur tedavisi olduğu için anne ve babalar korkmamalı yeni doğan bebekler korumasız olduğu için hastalıklara karşı direnci güçsüz ve zayıf kalır fakat bebeğin anne sütünü emmesi çok önemlidir. Pamukçuk bebeğe anne rahminde veya emzirme esnasında bulaşabilir tedavisi mümkün bebeklerde sık rastlanan hastalık türüdür.

Pamukçuk Belirtileri

Bebeğin ağız içinde dili de dahil olmak üzere beyazlık oluşur. Beyazlık başlıca belirtisi olduğu için kolay teşhis edilir. Ayrıca popoda pişiklik Anne meme ucunda yanma ve ağrı hisseder.

Pamukçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi basit olduğu için korkulacak bir şey olmadığını tekrarlamak isterim tedavisi için küçük bir çubuğa sarılmış pamukla mantarı sıyırmak yeterlidir bu işlem 1 hafta kadar sürer. Size tavsiyem önce doktora gösterilmesinden yana doktor size ne yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Özellikle yeni anne ve baba olan kişiler böyle durumlarda çok panik olurlar ne yapacaklarını bilmez hemen telaşa kapılırlar. Telaşa gerek yok pamukçuk zararsız mantar türüdür neredeyse her yeni doğan bebekte görülebilir kısa süre içinde tedavi edilmektedir.

Yorum yapın