Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Pancar suyu tüketmenin, saymakla bitmeyen faydaları vardır. Pancar suyunun faydalarından yararlanabilmek için günde bir bardak pancar suyu içerek yararlana bilirsiniz. Pancar bir çok kişi için tat olarak çok lezzetli bir yiyecek olarak kabul edilmez. Belki sizin için de böyle olabilir. Ama emin olduğum bir şey var ki bu yazıyı okuduktan sonra pancara olan bakış açınız değişecek.

Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pancarı bir gece önceden sirkeli suya koyup bekletin. Sabah beklettiğiniz pancarı suya koyarak üç dakika kadar kaynatın. Bir süre demledikten sonra suyunu süzüp bir cam kavanoza koyup aç karnına tüketmelisiniz.

Pancar daha öncede belirttiğim gibi besin değeri oldukça yüksek bir sebzedir. İçerdiği yağ oranı çok düşüktür. C,A,B6 ,B1 ve B2 vitaminlerini ve betalainler denilen antidoksanları büyük oranda içermektedir. Bunun dışında kalsiyum, sülfür, bakır, iyot, sodyum, doğal şeker ve potasyum minerallerini de içermektedir. Pancarı ıspanakla karıştırıp tükettiğinizde de daha yüksek bir demir içeriğine sahip olacağı da bilinmektedir.

Pancar Suyunun Faydaları

Gelelim yukarıda içerdiği minerallerden bahsettiğimiz pancar suyunun faydalarına;

  • Sindirim ve sindirim sistemi hastalıkları : Sağlıklı sindirim için pancar suyu içtiğinizde doğal şeker içerdiği karbonhidratlar sayesinde olmaktadır. Bu karbonhidratlar kolayca sindirile bildiği gibi içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda pancar suyu bulantı, kusma, hepatit, sarılık, dizanteri, basur ve ishal gibi sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olur.
  • Kalp damar sağlığı : Bu anlamda yapılan araştırmalar sonucu pancarın içinde bulunan nitrat maddesinin yüksek kan basıncını düşürmek konusunda etkili olduğu tespit edilmiştir.
  • Kanı soğutma ve Arıtma Özelliği : Pancar suyunun bilinen en önemli yararı kanı soğutup temizleme özelliğidir. Bunun nedeninin içerdiği zengin demirden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca pancar suyu anemi hastalığı tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır.
  • Kolestrol : Pancarın bir diğer yararı da kandaki kötü kolestrol seviyelerini düşürüp iyi kolestrolü yükseltmesidir.
  • Dolaşım Bozuklukları : Vücutta bulunan inorganik kalsiyum için iyi bir çözücüdür. Bu yüzden damar sertliği, yüksek tansiyon ve varis gibi dolaşım bozukluklarından kaynaklanan sorunların önlenmesinde etkilidir.
  • Stres : İçerdiği betalinlerin etkisiyle bugün her yaştan kişiyi etkileyebilecek olan oksidatif stresi önler. Aynı zamanda kalp ve kalp rahatsızlıklarını önler.
  • Kanser : Pancar suyunda bulunan betasiyanin tümör oluşumunu engellemektedir. Diğer bir faydası da tüm zararlı toksinlerin atılmasını sağlamaktır. Bu nedenle başta kolon kanseri olmak üzere kanseri önlemek konusunda oldukça etkilidir.
  • Cilt sorunları : Düzenli olarak pancar suyu içtiğiniz takdirde kuru cilt, akne, cilt iltihabı ve kepek gibi sorunları önlemek ve tedavi etmek konusunda yararlı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda saç uzamasını destekler ve cildi nemlendirerek sağlıklı bir cilt yaratır.
  • Dayanıklılığı arttırır : Pancarın içindeki nitrat oksijen alımını etkilediği için içilen pancar suyu sayesinde yorgunluğunuzu azaltıp dayanıklılığınızı arttırabilirsiniz.
  • Gebelik ve Doğum kusurları : İçinde bulunan folik asit etkisiyle doğuştan gelen ayrı ve açık omurga hastalığı olarak bilinen Spina bifida riskini azalttığı ve yine bir takım doğum kusurlarını önlediği bilindiği için hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilir.

Bunların dışında bel ve baş ağrılarına, adet problemlerine ve diş ağrısına da iyi gelmektedir.

Yukarıda çeşitli faydalarından bahsettiğimiz pancar suyundan sizde her gün bir bardak içerek bu faydalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz pancar suyunun içine farklı meyve ve sebzelerin sularını karıştırarak da içebilirsiniz. Sağlıklı günler.

Yorum yapın