Para Nasıl Biriktirilir: 20 Basit İpucu

Para nasıl biriktirilir söz konusu olduğunda hepimizin iyi niyetleri var, değil mi? Belirli bir döneme ulaştığımızda, zam aldığımızda veya Jimmy (nihayet) bodrumdan çıktığında olduğu gibi belirli bir kilometre taşına ulaştığımızda kendimizi kurtarmaya başlayacağımızı söylüyoruz. Ancak gerçekte, sadece sağlıklı para alışkanlıkları geliştirdiğinizde ve gelecekteki ihtiyaçlarınız mevcut isteklerinizden daha önemli hale geldiğinde tasarruf etmeye başlayacaksınız. Çoğu zaman, para nasıl biriktirilir hedefimiz, yeni akıllı telefon, mutfak masası veya TV’nin satın alınmasını geciktirmek için yeterince büyük bir öncelik değildir. Bu yüzden dolarlarımızı harcıyoruz – ya da daha kötüsü – son “want-itis” maçımızı beslemek için borca ​​giriyoruz. Bu borç daha sonra maaş çeklerimizi ve hayatlarımızı kontrol eden aylık ödemelere dönüşür. Ezici geliyor değil mi? Olmasına gerek yok. Harcama önceliklerinizde birkaç değişiklik yaptıktan sonra, hemen paradan tasarruf etmenin hızlı yolunda olacaksınız.

En iyi 20 para tasarrufu ipucumuza göz atın:

Paradan Tasarruf Etmenin 20 Pratik Yolu

1. Borca Veda Edin

Aylık borç ödemeleri para biriktirmenin önündeki en büyük engeldir. Borç gelirinizi soyuyor! Yani o borçtan kurtulmanın zamanı geldi. Borç ödemenin en hızlı yolu borç kartopu yöntemidir. Burası, en küçüğünden büyüğe doğru borçlarınızı ödediğiniz yerdir. Kulağa çok yoğun geliyor, değil mi? Endişelenmeyin, bu sayıdan ziyade davranış değişikliği ile ilgilidir. Geliriniz serbest bırakıldıktan sonra, bunu tasarruf hedeflerinize doğru ilerlemek için kullanabilirsiniz.

2. Yiyecekleri Kesin

Çoğu insan, bir bütçe yaptıktan sonra, her ay bakkalda ne kadar harcadıklarını öğrenince şok olur. Ve eğer ortalama bir Amerikan ailesi iseniz, muhtemelen yaklaşık 647,1 dolar harcıyorsunuz, bu koridorlarda yürümek, burada bir çanta Oreo ve birkaç çanta cips almak ve daha sonra eğlenceli hediyelerle doldurmak çok kolay. kayıt. Ancak bu küçük alımlar (veya bütçe kırıcılar) biraz toplanır ve her ay bütçeyi uçurur. Her hafta yemeklerinizi planlayarak ve mağazaya gitmeden önce kilerinizde zaten ne olduğuna iyi bir göz atarak marketten tasarruf edin. Çünkü neden sahip olduğunuzdan daha fazlasını satın almak istiyorsunuz? Ayrıca listeyi daha yakından inceleyebilmek için çocukları evde bırakmak da isteyebilirsiniz. Ve gerçekten paradan tasarruf etmenin yollarını bulmaya çalışıyorsanız, marketten alınmayı deneyin. Çoğu büyük market bunu sunmaktadır (bazen ücretsizdir). Bu değerlidir, çünkü yiyeceklerinizi almak, mağazada dolanan taze pişmiş çikolatalı kurabiyelerin kokusunu aldığınızda sahip olacağınız herhangi bir cazibeden kurtulur.

3. Otomatik Abonelikleri ve Üyelikleri İptal Edin

Muhtemelen Netflix, Hulu, Spotify, spor salonu üyelikleri, modaya uygun abonelik kutuları ve Amazon Prime gibi birden çok abonelik için ödeme yapıyorsunuz. Normalde kullanmadığınız abonelikleri iptal etme zamanı. Ayrıca, satın alma işlemi yaparken “otomatik yenilemeyi” kapattığınızdan emin olun. İptal ederseniz ve onsuz gidemeyeceğinize karar verirseniz, tekrar abone olun; ancak yalnızca yeni (ve iyileştirilmiş) bütçenize uyması durumunda. Saklamak istediğiniz aboneliklerde bazı aile veya arkadaşlarınızla üyelik paylaşımını düşünün. Netflix ve Hulu gibi birçok akış hizmeti, iki veya daha fazla ekrandan (yükseltilmiş bir hesapla) en sevdiğiniz programları izlemenize izin verir. Bu şekilde, herkes kazanır ve kurtarır!

4. Jenerik Satın Alın

Çoğu durumda, markalı ürünlerle ilgili daha iyi olan tek şey pazarlamadır. Yani, şu kutuya bak! Genel ilaç markaları, temel gıda maddeleri (pirinç ve fasulye gibi), temizlik malzemeleri ve kağıt ürünleri, markalarından, işaretli arkadaşlarından çok daha düşük maliyetlidir ve aynı şekilde çalışırlar.

5. Kablo İle Bağları Kesin

Kablo fiyatlarının artmaya devam ettiği bir sır değil. Kablo TV için aylık ortalama fiyat yaklaşık 106 $ ‘dır, bu da yılda 1.200 $’ a kadar çıkmaktadır! Kabloyu kesin ve ağ uygulamaları ve akış hizmetleri gibi kablo alternatifleriyle para nasıl biriktirilir öğrenin.

6. Otomatik Olarak Tasarruf Edin

Bunu düşünmeden tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet – banka hesabınızı, çek hesabınızdan her ay otomatik olarak bir tasarruf hesabına para aktaracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sizin için korkutucu geliyorsa, doğrudan para yatırma işleminizi her maaş çekinin % 10’unu tasarruf hesabınıza otomatik olarak aktaracak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Çok hoş, değil mi?

7. Ekstra veya Beklenmedik Geliri Akıllıca Harcayın

Güzel bir iş bonusu (gitme yolu!), Miras veya vergi iadesi aldığınızda, iyi kullanın. “İyi kullanım” dediğimizde, pul koleksiyonunuza bu yeni damgayı eklemek, hatta sadece bankaya yatırmaktan bahsetmiyoruz. Hayatınızda hala borçlarınız varsa, bu parayı saklamak yerine öğrenci kredilerinizi veya kredi kartınızdaki bakiyeyi ödemek için bu fonları kullanmanız daha iyi olacaktır. Borçsuzsanız, acil durum fonunuzu oluşturmak için bu ekstra dolarları kullanın – bilirsiniz, acil durumlar için. Bonus ipucu: Düzenli olarak büyük vergi iadeleri alırsanız, maaş çekinizdeki stopajı ayarlama zamanıdır, böylece her ay eve daha fazla para getirebilirsiniz. Ayrıca, hükümete paramızdan daha fazlasını vermek istemiyoruz, değil mi?

8. Enerji Maliyetlerini Azaltın

Sadece evinizde birkaç değişiklik yaparak elektrik faturanızdan para biriktirebileceğinizi biliyor muydunuz? Daha az duş almak (hayır, daha az demedik), sızdıran boruları sabitlemek, kıyafetlerinizi soğuk musluk suyunda yıkamak ve dimmer anahtarları ve LED ampulleri kurmak gibi basit şeylerle başlayın. Yeni, enerji tasarruflu cihazlar elektrik faturanızdan para biriktirmenin etmenin harika bir yolu olsa da pahalıdır! Ancak aylık bütçenize uygun olarak çalışırsanız, bu küçük iyileştirmeler için nakit ödeme yapabilirsiniz.

9. E-Posta Listesinden Çıkın

E-posta pazarlamacıları yaptıkları işte gerçekten çok iyi. Bir flaş satışının veya özel kuponun karşı konulmaz cazibesini biliyorlar. Ve bu gösterişli gif hakkında konuşun! Özel bir teklif gördüğünüzde alışverişe karşı koyamazsanız, e-postanın altındaki abonelikten çıkma bağlantısını tıklayın. Harcamak için daha az cazip olacaksınız ve gelen kutunuz çok daha az dağınık olacak. Bu bir kazan-kazan!

10. Ödünç – Satın Almayın

Bir hafta sonu bahçesinde çalışmak için bir ağaç düzelticiye veya bir çorba partisi yapmak için bir el blenderine mi ihtiyacınız var? Mağazaya gitmek yerine bir arkadaşınızdan veya komşunuzdan ödünç alın.

11. Öğle Yemeğini Paketleyin

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ortalama hane halkı her yıl ev dışındaki yiyeceklere yaklaşık 3.365 dolar harcıyor.3 Bu ayda 280 dolar! Haftada birkaç kez öğle yemeği satın almak şu anda zararsız görünebilir (özellikle en sevdiğiniz restoran ofisinizden yürüme mesafesinde olduğunda), ancak sadece bir öğle yemeği paketleyerek biraz paradan tasarruf edebilirsiniz! Sadece bu da değil, genellikle iki akşam yemeği ile aynı fiyata bir haftalık yiyecek satın alabilirsiniz. Bunun yerine, yiyeceklerinizi evde hazırlayın ve paralarınızı her ay biriktirin.

12. İndirimler Hakkında Bilgi İsteyin

Siz sorana kadar asla bilemezsiniz – ve her zaman sormalısınız. Bir dahaki sefere sinemada, müzede veya spor etkinliğinde bilet aldığınızda, yaşlılar, öğrenciler, öğretmenler, askeri veya AAA üyeleri için özel indirim olup olmadığını kontrol edin. Değilse, asla nakit müzakere gücünü küçümsemeyin!

13. Emeklilik Tasarruf Planınızdan Yararlanın

İşvereniniz 401 (k) eşleşmesi sunuyorsa ve bundan tam olarak yararlanmıyorsanız, büyük vaktinizi kaçırıyorsunuz demektir! Bir hesap oluşturmak için İK departmanınızla konuşun. Unutmayın, tamamen borçlanmadan (ipoteğiniz hariç) ve emeklilik için para biriktirme ve yatırım yapmaya başlamadan önce üç ila altı aylık bir tam fonlu acil durum fonunuz olmalıdır.

14. Cep Telefonu Faturanızı Düşürün

Aylık cep telefonu faturanız aylık bakkal bütçenizle rekabet ediyorsa, geri çekmenin yollarını bulmanın zamanı gelmiştir. Pahalı veri planları, telefon sigortası ve gereksiz garantiler gibi ekstralardan kurtularak hücre hizmetinizde para biriktirin. Ve sağlayıcınızla pazarlık etmekten veya tamamen geçiş yapmaktan korkmayın! Biraz ısrar ve araştırma gerektirebilir, ancak tasarruflar buna değer.

15. Bir Harcama Dondurmayı Deneyin

Bir hafta, hatta bir ay boyunca hiçbir gereksiz ürün satın almayın! Bunu bir memnuniyet meydan okuması olarak düşünün. Siz oradayken, her gün için minnettar olduğunuz şeyin envanterini çıkarın. Bu pantolon “want-itis” tekme yardımcı olacaktır! Zaten sahip olduğunuz yiyeceklerle yemek hazırlayarak, satın alma dürtüsü verdiğiniz mağazalardan kaçınarak (birisi Hedef dolar noktası mı dedi?) Ve temel bir gereklilik olmayan hiçbir şeye hayır diyerek harcamalarınızı dondurun.

16. Kendin Yap. . . Her Şeyi!

Yeni bir backsplash, süslü ışık fikstürü veya tezgah için para ödemeden önce, kendiniz yapmayı düşünün! Genellikle, malzemelerin maliyeti ve basit bir Google araması, en son ev projenizde size bir ton para kazandıracaktır. (Ayrıca, büyük olasılıkla kendiniz yapabileceğiniz bir şey yapmak için birine ödeme yapmanız gerekmeyecektir). Ancak, kafadaki tırnağa vuramayacak türdenseniz, bir arkadaşınızdan veya komşunuzdan yardım isteyebilirsiniz, böylece yeni alçıpan üzerine para harcamanız gerekmez.

17. Kahve Mekanlarını Unutun

Ahh. Bu acı verici – anlıyoruz! Ancak bu günlük latte 40 ₺ harcamak yerine, kahvenizi evde yaparak para biriktirebilirsiniz. Yani, sadece hazır kahve içmen gerektiğini söylemiyoruz (bu tür şeylere girmedikçe). Ama mahalledeki kahve dükkanından bir çanta yerel fasulye satın almak ve evde demlemek bile uzun vadede çok para kazandıracak.

18. Kütüphane Sizin Dostunuzdur

Bu yeni kitapta “sepete ekle” yi tıklamadan önce ödünç alıp alamayacağınızı görmek için yerel kütüphanenizi kontrol edin! Çoğu kütüphanede kiralık kitapların sesli kitapları ve dijital kopyaları da bulunur. Bankanızı kırmadan okumanızı almanın kolay bir yoludur. Ama anlıyoruz – çünkü okumayı da seviyoruz! Ramsey Research’ün Ulusal Milyonerler Araştırmasına göre, ankete katılan milyonerlerin% 81’i yılda 11 veya daha fazla kitap okudu. Dave Ramsey’in her zaman söylediği gibi “Okuyucular liderdir”. Profesyonel ipucu: Alibris ve Thriftbooks gibi siteleri yeni gibi ve hatta sevilen kitaplarla ilgili önemli fırsatlar için kontrol edin. . . bir daha ki hiçbir şey için!

19. Bir “Sabitleme” Deneyin

Amacınız şimdi para nasıl biriktirilir söz konusu olduğunda, bir tatil paranızı harcayabileceğiniz en kötü şeydir. Ailenizi Yunan Adaları’na götürmek yerine, kendi şehrinizde turist olmayı deneyin. Bu size sadece yüzlerce (veya potansiyel olarak binlerce) dolar kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda mahallenizi taze gözlerle keşfedebilir ve bunu yaparken eğlenebilirsiniz.

20. Her Şeyi Sat (Bu Sana Neşe Getirmiyor)

Marie Kondo’nun doğru fikri var. Evinizde kullanmadığınız veya finansal geleceğiniz için salıvermeye hazır olduğunuz şeylerden kurtulun. Teyzenin sana verdiği o eski sandalye? Onu sat. Antika dükkanında bulduğun o kristal vazo? Onu sat. Evinizde ne kadar dağınıklığınız olduğuna (hatta kullanmadığınız veya düşünmediğinize) şaşıracaksınız. Ve bu şeylerden kazanabileceğiniz nakit, maaş çekine yaşam maaşı ile tam olarak finanse edilen acil durum fonuna sahip olmak arasındaki fark olabilir.

Sonuç:

Basit bir sır ile maaş çeki yapmak için maaş döngüsünü durdurabilirsiniz: Ay başlamadan önce sıfır tabanlı bir bütçe yapın. Bütçe tamamen kasıtlı olmakla ilgilidir. Paranızın nereye gittiğini görebilmeniz ve her ay ne kadar para biriktirebileceğinizi öğrenebilmeniz için bir plan oluşturmanıza yardımcı olur. Sıfır tabanlı bir bütçe oluşturduğunuzda, kaydetmeden veya harcamadan önce her bir dolara bir ad verir veya bunu yapmak için bir iş atarsınız. Unutmayın: Ne kadar para kazandığınız önemli değildir; ne kadar harcadığınız ve kazandığınız paradan tasarruf ettiğiniz önemlidir.

Yorum yapın