Pardus “Özgürlük İçin”

Tübitak tarafından geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pardus çalışmalarını hızla sürdürüyor. 2004 yılı başlarında çalışmalarına başlanılan Pardus, geçen yıllar içerisinde kendisini fazlası ile geliştirmiş durumda. Pardus şimdi daha hızlı, daha güvenli ve kullanılabilir sürümlerini yayımladı. Eğer hala daha Pardus’u kullanmadıysanız, mutlaka denemelisiniz. İster bilgisayarınza kurun, isterseniz çalışan CD sürümünü deneyin. Ayrıntılar yazımızın devamında.

Hızla geliştirilen Pardus’un şu an ki son sürümü, “Pardus 2009.2 Geronticus eremita”. Latince bir isim olan Geronticus eremita, Kelaynak anlamına geliyor. Böyle bir ismin seçilmesinin sebebi ise, soyu tükenme riski altında bulunan Kelaynaklar için dikkatleri toplamak. Bu sürümü indirerek bilgisayarına kurabilirsiniz. Dilerseniz çalışan CD sürümü sayesinde bilgisayarınıza kurmadan CD üzerinden açarak deneyebilirsiniz. Ayrıca Pardus’un “Pardus 2009.2 Uluslararası Sürüm”ü de bulunmakta. Bu sürümde de Türkçe ile birlikte İngilizce dil desteği bulunuyor. Bu sürümlerle ilgili tüm linkleri yazımızın sonunda sizlere vereceğim.

“Son sürümü ile daha da hızlanan Pardus’u kullanmak için orta seviyeli bir bilgisayar işinizi görecektir.”

Pardus’un kurulum gereksinimleri ise şöyle;
Pardus’u x86 uyumlu ortalama bir donanımda çalıştırabilirsiniz. Yüksek performans için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1400 MHz işlemci öneriyoruz. Pardus 2009.2 Geronticus eremita için asgari ve tavsiye edilen donanım gereksinimleri aşağıdadır:

  • 256 MB bellek (1GB ve üzeri tavsiye edilir)
  • 450 MHz Intel ya da AMD işlemci (1000 MHz ve üstü tavsiye edilir)
  • En az 4 GB boş disk alanı (10 GB tavsiye edilir)

Pardus’un kurulumuyla ilgili yardım almak isterseniz lüften tıklayın.

Eğer sizde Pardus’u desteklemek isterseniz sitede bulunan destek kodlarını kendi sitenize ekleyerek Pardus’un daha çok tanınmasına ve daha fazla geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz. HTML kodları için lütfen tıklayın.

İşte Pardus’un kurulan sürümünün ve çalışan CD sürümünün indirme adresleri;

Kurulan Sürüm:

Çalışan CD Sürümü:

Kurulum Kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu adres üzerinden Pardus hakkında kafanıza takılan sorular için destek alabiliyorsunuz.

Yorum yapın