Pekin Akşam Pazarı

Akrep, yılan, kırkayak, çekirge ve her türlü mahlukatın şişe takılıp kızartılarak satıldığı Pekin akşam pazarı, midenize güveniyorsanız gidip görmeniz gereken bir yer. Fotoğraflara bakıp aldanmayın, gittiğinizde birde kokularına katlanmak durumundasınız.

Pekin denildiğinde aklınıza Çin seddi, Yasak şehir, Cennet tapınağı, Yazlık saray gibi yerler gelir. Bende gittiğimde ilk buraları ziyaret ettim ama Pekin akşam pazarı kadar hiçbiri bende iz bırakmadı. Pekin’de Wangfujing’de bulunan Pekin akşam pazarı, akşam beşten sonra kuruluyor ve gece geç saatlere kadar iğne atsanız yere düşmüyor ! Kimisi bizim gibi meraktan kimisi de karnını doyurmak için bu pazara akın ediyor.

Pekin akşam pazarında satılan her şeyi kötü olarak nitelendirmeyin, her ne kadar ben sevmesem de Çinlilerin sevdikleri su ürünleride pazarda yer alıyor.

Köpek balığı, çeşitli sebze ve meyvelerde şişlere takılarak pazarda kendine alıcı buluyor.

Pekin akşam pazarında müslümanlarda düşünülmüş, helal şişçilerde pazarda müslümanlara yönelik helal şiş yapıp satıyorlar.

Bunlarda merakla beklediğiniz akrepler, çekirgeler ve kırkayaklar !

İpek böceği kurdu, kara fatma, yılan ve diğer mahlukatlar !

Peki bunları kimler yiyor ? İşte pazardan alışveriş yapmış ve orada aldıklarını afiyetle yiyen Çinliler, yabancılar. Yalnız şu akrepleri, böcekleri kimin yediğini hala daha görmedim, çok aradım akrep yiyen birinin fotoğrafını çekmek için ama maalesef bulamadım.

Yorum yapın