Penetrasyon Test Çeşitleri Nelerdir?

Bilişim sistemlerini oluşturan tüm unsurlarda olası tehditlere açık olan hataları, açıkları tespit etmeye yönelik yapılan çalışmaların penetrasyon testleri olarak anıldığını bilmekteyiz. Sanal dünya tehditlerinin gün geçtikçe arttığı günümüz dünyasında bu tür bir çalışmanın kurumlar açısından önemini düşününüz. İnternet korsanlarının çeşitli kamu ve özel kurumlarının internet sitelerinin açıklarını tespit edip sisteme sızmaya çalıştığı sanal ortam üzerinde alınacak güvenlik önlemleri ileride karşılaşılabilecek maddi manevi yaptırımlara karşı oldukça yerinde bir hareket olmaktadır.

Penetrasyon Çeşitleri

Black Box: Doğrudan hacker mantığıyla hareket eder ve sisteme bir şekilde sızmaya çalışır. Firmadan herhangi bir bilgi almadan dışarıdan müdahale etmeye dönük bir türdür.

Gray Box: White Box + Black Box sisteminin birleşimi olarak ifade edilebilir. Sistemler hakkında bilgi alınmadan yapılacak müdahaleye verilen isimdir. Firma içinde kısıtlı yetkilerle hareket eden kullanıcıların sisteme verebilecekleri zararlar tek tek tespit edilir.

White Box: Firma içerisindeki tüm sistemler hakkında bilgi sahibi olunacak yapılan çalışma biçimidir. Yetkili kişilerce bilgilendirilme sonucu ortaya çıkan çalışmadır.

Bilişim güvenliğinin büyük önem arz ettiği günümüz dünyasında özel ve devlet kurumlarının çeşitli hizmetlerden yararlanarak internet platformlarının güvence altına aldıkları görülüyor. Erişime açılmak istenmeyen her türlü bilgi ve belgede kötü niyetli bireylerin eline geçmekten kurtulduğundan bu noktada güzel bir hizmet alınmış olunuyor.

Yorum yapın