Periscope Nedir? Ne İşe Yarar?

Twitter tarafından üretilen bir sosyal platform olan Periscope, kendisini indirip kuran kişilere hiçbir ücret talep etmeden canlı yayın yapmasını sağlıyor. Periscope aracılığı ile yapılan canlı yayınları izlemek isteyen kişiler birkaç tık ile canlı yayına ulaşabilmektedir.

Eğer bir Twitter hesabına sahipseniz zaten canlı yayın yapmak için bir adım önde başladınız. Twitter aracılığı ile Periscope uygulamasına ulaşarak kolay ara yüzü sayesinde istediğiniz zaman canlı yayınlar açıp takipçileriniz ile eğlenebilirsiniz.

Eğer Periscope üzerinden takipçilerime ulaşmak istiyorum derseniz, uygulamayı açıp, uygulamanın alt kısmına yerleştirilmiş kamera logosuna tıklamanız yeterli olacaktır. Buraya girdiğinizde size birkaç seçenek sunuyorlar. Bu seçenekler aracılığı ile açacağınız yayının gizli mi yoksa herkese açık mı olacağını, konumunuzun bildirilmesini isteyip istemediğinizi son olarak ise Twitter’da paylaşıp paylaşmayalım mı diye sormaktadır. Gereken ayarları yaptıktan sonra tek yapmanız gereken “Start Broadcast” yani “Yayına Başla” yazısına tıklayıp takipçilerinize ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra eğer ayarlar kısmına gelirseniz orada bir ayar göreceksiniz. “Autosave”. Bu ayar sayesinde yaptığınız yayınları telefona kaydetmek mümkün oluyor.

En güzeli ise takip ettiğiniz kişilere istediğiniz zaman ulaşabiliyor, takipçileriniz ise size anında ulaşabiliyorlar. Twitter’ın kurduğu bu sistemde görüldüğü üzere takipçi altyapısına kurulu. Siz istediğiniz kişiyi engelleyebilir, takip edebilir, herhangi bir yayın açtığında bildirim alabilirsiniz.

iOS ve Android için yapılmış, kısa zamanda çok ün kazanmış bu uygulamayı istediğiniz zaman kendi uygulama mağazalarından indirebilirsiniz.

Aynı zamanda uzun süredir konuşulan bir başka dedikodu ise “Periscope Türkiye’de kapatılıyor mu?” Bilindiği üzere gizli maçların canlı yayın şeklinde paylaşılabilmesi ihtimali çok yüksek. İnsanlar daha çok takipçi kazanabilmek için böyle şeyler yapıyor. Böyle bir durumun meydana gelmesi hem hukuken bir suç hem de yasal olarak cezaları var.

Dikkat edilmesi gereken şey ise tek sorumlunun uygulama değil asıl sorumlunun bu maçları, gizli içerikleri, paylaşılmaması gereken şeyleri paylaşan kişilerdir. Periscope canlı yayınları araştırmadığı için kullanıcılar istedikleri gibi yayın yapabilmektedirler. Eğer bu şekilde ilerlerse ülkemizde Periscope uygulaması kullanılamaz hale gelebilir.

Çoğu kişinin kullandığı bu uygulamayı siz olsanız indirir miydiniz?

Yorum yapın