Person Of Interest İncelemesi ve Kişisel Verilerin Kötüye Kullanılması

Person Of Interest (Şüpheli Şahıs)

Dizinin her bölümü Harold Finch’in “İzleniyorsunuz… Devletin gizli bir sistemi var. Sizi günün her saati, her dakikası izleyen bir makine. Biliyorum, çünkü ben tasarladım. Makineyi terör olaylarını saptaması için tasarladım, ama makine her şeyi görüyor.

Sıradan insanların bulaştığı vahşi suçları; sizin bizim gibi insanların bulaştığı, devletin alakasız olarak nitelendirdiği suçları. Onlar bu konuda bir şey yapmayacaklardı. Ben de kendim yapmaya karar verdim. Ama bir ortağa ihtiyacım vardı. Müdahale etme yetkisi olan birine, bizi asla bulamazsınız.

Ama ister kurban ister fail olun, eğer numaranız varsa… biz sizi buluruz.” şeklinde başlıyordu. ( Sanki Finch bu açıklamayı yaparken vicdan azabı çekiyor gibi, çünkü tasarladığı makine diğer bilim kurgu yada gerçek bilim filmlerinde olduğu gibi insanların ölümüne yol açacak tehlike boyutlarına geliyor. )

Youtube arama çubuğuna “Finch izleniyorsunuz” yazarsanız dizinin başlangıç introsu ve Herold Finch’in o ağzını yayarak konuştuğu ingilizce aksanı duyarsınız. Adam resmen ballandıra ballandıra ingilizce konuşuyor, hadi sende konuş dercesine. 🙂 Acaba ben bu diziden sonra mı ingilizce kursuna gitmeye başlamıştım ?… Anımsayamadım

Birde dizide aşık olduğum Root karakteri var ki sorma, bu karaktere hayat veren güzel aktris Amy Acker, kendisinin hayranıyımdır. Person of interest dizisinde oyunculuk olarak etkilendiğim isimler Shaw,Root,Finch ve Elias bana göre bunlar kilit karakterler. John Reese’e gelince pek beğenmedim Polat Alemdar tarzı bir havası var.

Person Of Interest Konusu…

Dizinin konusunu izleyenler bilir, M.I.T mezunu zengin bir yazılımcının (Finch) bütün New York’u izleyen bir makine icat etmesidir. “The Machine” adlı makinenin tüm New York’u izlemesi için şehrin kameralarından telefon kulübesine her türlü cihaza bağlanıp olası bir suçu önceden belirlemek ve önlemek gibi bir yeteneği var. Bunun için verileri yine izlediği insanlardan alıyor.

Nasıl mı ? tabiki de insanların kendi istekleriyle hayatına dair her şeyi internete yüklemesi. Hemen aklınıza Facebook’un kriterlerini ihlal ederek 50 milyon kullanıcının verilerini siyasal kampanya için Cambridge Analitica’ya sızdırması geldi değil mi ? Dizide The Machine iyiliği temsil ederken ilerleyen bölümlerde bu makineye bir de rakip çıkar “Samaritan”ve kötülerin elindedir. İki makinenin savaşına insanlarda eşlik eder.

Her zaman söylediğim gibi çağımızın en büyük tehlikesi teknoloji ve bilginin kötüye kullanılması yada kötü ellere geçmesidir. Daha kötüsü de bu bilgiyi bizim vermemiz. Dizide de Amerika’nın 11 eylül saldırılarından sonra aldığı geniş çaplı güvenlik önlemleri arasında “The Machine” olduğu nitelendiriliyor. Kim bilir belki de dizinin konusu bilim kurgu değil gerçek bilimdir.

Yorum yapın