Petrol Yatırımı Nedir?

Petrolün yükseleceği ya da düşeceği gibi varsayımlardan haberiniz var mı? Ekonomi bültenlerini takip ediyor ve özellikle çoğu ekonomist dolardaki yükselin halen devam edeceğini söylerken, petrol fiyatlarının daha da düşeceği düşüncesi baskınlığını koruyorsa, satış pozisyonları açarak, fiyatların düşmesini beklemek ve karlı noktalardan işleminizi tamamlayarak kar elde etmek size uygun olabilir.

Petrol ne kadar yukarı yönlü hareketlerde bulunursa bulunsun, ana trend düşüş yönünde ilerliyor ve 1998’de petrolün varil fiyatının 10 dolar olduğunu biliyor muydunuz?

Ham petrol fiyatları 113 dolardan 52 dolara kadar geriledi ve bunun daha ne kadar devam edeceği ABD’nin dolar üzerindeki politikasına bağlı olacaktır. 2008 krizinde ABD doları korumak için faiz artırımına giderken petrol rakamları 146 dolardan 33 dolara kadar gerilemişti. Çok sert ve ivmeli düşen bu fiyatlarda, satış işlemi başlatan yatırımcılar inanılmaz kazançlar elde etmiş olabilir. Peki, bu nasıl başarılıyor?

Petrol Fiyatları Düşerken Para Kazanmanın Sırrı

Her grafiğin direnç ve destek noktaları vardır. Eğer dolar aleyhinde olan veriler sınırlı ve az sayıda olursa, petroldeki yükselişler küçük tepkilerden meydana geliyor diyebiliriz. Bu bizim için dirençlerin kırılmamasına bağlı olarak satış fırsatlarını değerlendirmemiz anlamına da gelebilir.

2014 Eylül ayında ham petrol 91.60 desteğini hacimli kırarak 57.00 dolara kadar ulaşmıştır. 3 ayda bu rakamlara geldiğini söylememizde fayda var. Fakat bir petrol yatırımcısı aylar boyunca beklemek zorunda değildir. Şimdi işlem yapıp, karlı iseniz ve isterseniz anında işlemi kapatmanız mümkündür. Örneğin 2 dolar yani 200 pips değerinde satış işleminden doğan bir kar hesabınızda yansıyor ise ne kadar getirisi olabileceğini yazmak istiyoruz.

İşlem hacmine göre elbette farklılık söz konusudur, bu nedenle birkaç farklı lot ile açıklayalım. 0.10 lot ile 200 dolar kar. 0.05 lot ile 100 dolar kar. 0.01 lot ile 20 dolar kar elde edersiniz. Kaldıraç oranının farklı olması kazançları elbette etkileyebilir. Sizde günlük petrol analizlerinden faydalanarak, deneme hesabı oluşturmak ve canlı verileri izleyerek bazı işlemlerde bulunmak, bu piyasayı yakından takip etmek ister misiniz?

Yorum yapın