Pick Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Düşünce bozukluğu ve unutkanlık olarak tanımlanan Demans türüdür Pick hastalığı. Peki Pick hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Teşhis ve tedavisi nasıldır? Tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında yer alıyor.

Demans türü olarak bilinen Pick hastalığı büyük sorunlara yol açabiliyor. Demans düşünce bozukluğu, unutma, sosyal aktivitelerden kaçınma, hafıza, mantık gibi işlevlerin gerilemesine neden oluyor.

Unutkanlık ve hafıza kaybı gibi belirtileri ile Alzheimer hastalığına benzer. Ancak bunlardan farkı olarak gösterdiği belirtiler iki hastalık arasındaki farkı gözler önüne serer. Alzheimer hastalığı unutkanlık ve hafı kaybı sonuçları ile belirtilebilir. Pick hastalığı ise daha çok davranışlarda görülen bozulmalar ile meydana gelir. Beynimizin bir bölümü olan fronto temporal bölgesi ağır sinir kaybına uğrar. Beyin hücrelerinde biriken aşırı protein sayesinde büzüşmeler meydana gelir. Bu temporal bölge hayatımız baz alındığında sosyla ilişkilerin yükümlülüklerini yerine getirir. Akıl yürütme de bu bölgenin işidir. Pick hastalığının en büyük ve en önemli belirtileri konuşma bozukluğu ve sosyal davranış bozukluğu gösterilir. Bu hastalığı Alzheimer hastalığından ayırt eden diğer bir önemli nokta ise 45-60 yaşları arasında görülmesidir. Alzheimer hastalığı ise genellikle daha yaşlı kişilerde görülmektedir.

Pick hastalığı %50 olarak kalıtımsaldır. Bu hastalığın ortalama ömrü 6 yıl ile 8 yıldır. Daha sonraki süreçte bu hastalık ölüme neden olur ve hasta kaybedilir. Bu hastalık ismini Arnold Pick’in soy adından almıştır. Bunun nedeni ise hastalığı onun tanımlamasıdır. Bu hastalık erkek ve kadında aynı oranda görülmektedir.

Bu hastalığın belirtilerini kısaca özetlemek gerekirse:

 • Hasta içine kapanır ve dikkat dağınıklığı yaşar.
 • Bir konu hakkında karar vermeyi bilemez ve verdiği zamanlarda ise kötüyle sonuçlanacak yanlış kararlar verir.
 • İştah açıcı bir etkisi olur. Çok fazla yemek yeme isteği uyanır kişide.
 • Cinsel konularda teşhirci özelliği ön plana çıkar.
 • Kadınlarda ev işleri yapma isteği kalmaz. Bu işlerden kaçınılır.
 • Çalışma hayatlarına eskisi kadar ayak uyduramazlar. Çalışma konusunda zorlanırlar.
 • Düzen konusunda çok önceki zamanlarda üzerlerine olmayan insanlar çok dağınık ve düzensiz olabilirler.
 • Duygu karmaşası yaşayabilirler. Mutlu oldukları durumlarda ağlamaları bile görülebilir. Ruh halleri çok kolay değişir.
 • Normalde çok sakin biri olarak tanınan bir kişi bile saldırganlaşabilir.
 • En önemlisi kendilerinde olan bu değişimlerin farkına varmazlar.
 • Konuşmaları bozulur ve doğru sözcükleri seçemezler.
 • Bir konuda anlatılanı anlamazlar ve özellikle yazma konusunda 5 yaşındaki çocuktan farksız olurlar.
 • Kasları sertleşir. Buna bağlı olarak hareket etmekte zorluk yaşarlar.
 • Hafızaları günden güne güç kaybeder ve çoğu şeyi unuturlar.

Bu hastalığın teşhis konulma aşaması biraz sıkıntılı olabilir. Bunun nedeni ise Alzheimer hastalığı ile karıştırılmasıdır. Bu hastaların ilk muayenelerinde refleksif bozukluklar görülebilir. Tanı konmada konuşmaları dikkate alınarak bozukluları test edilir ve hareketlerinde olan tutukluklar göze çarpar.

Pick hastalığının tedavisi tür olarak benzeyen Alzheimer hastalığına benzerdir. Bu hastalık çeşitli ilaçlar yardımıyla denetim altında tutulmaya çalışılır. Ancak kesin olarak işe yarayan bir ilaç söz konusu değildir. Bu hastalıkta görme ve işitme duyuları kayıpları yaşanabilir. Bunun için gözlük ve işitme cihazları tedavide kullanılan araçlardır. Hastalarda görülen davranış bozuklukları bazı terapiler yardımıyla düzeltilebilir. Hastalarda görülen saldırganlık bazı antidepresanlar ile kontrol atına alınabilir. Aynı zamanda bu hastalığı yaşayan kişilerin aile yakınları psikolojik destek almalılardır.

Yorum yapın